[wp-story]

Lajme

Mustafa: Me rëndësi është marrëveshja finale, jo vendtakimi

Mustafa: Me rëndësi është marrëveshja finale, jo vendtakimi
20:44 | 16 Qershor 2020

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, duke folur për rinisjen e dialogut Kosovë-Serbi, ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rol të madh në këtë proces.

Por, sipas tij, negociatat në Bruksel nuk mund të bëhen pa prezencën e SHBA-ve.

“Roli i BE-së është i rëndësishëm në dialog, sepse ky dialog duhet të përndunojë me njohje reciproke. Megjithatë, Amerika duhet të jetë prijëse në këtë proces por edhe me ndihmën e Bashkimit Evropian. Anjëherë nuk ka pasur negociata në Bruksel pa prezencësn e Amerikës”, ka thënë Mustafa.

Megjithatë, sipas tij, BE-ja dhe SHBA-të janë të koordinuara për këtë çështje.

“Nuk besoj që nuk ka koordinim mes BE-së dhe SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi. Nuk ka rëndësi ku do të mbahet takimi për rifillimin e dialogut, vetë takimi është me rëndësi të madhe”, ka thënë Mustafa në Radio Televizion Publik.

Mustafa po ashtu ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë më shumë interëa në cështjen e zhvillimit ekonomik.

Kryetari i LDK-së është shprehur optimist se një marrëveshje gjithëpërfshirëse me ndërmjetësimin e SHBA-së dhe BE-së, do të arrihet deri në fund të këtij viti, pasi që konsideron se procesi i dialogut është stërgjatur

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)