Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Muçaj: U shkarkova për hakmarrje politike, më larguan nga sistemi për t`i hapur rrugë keqpërdorimit

  FrontOnline
  08 Gusht 2020

  Po bëhen thuajse një muaj qysh kur Komisioni Disiplinor në kuadër të Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI), e ka larguar nga shërbimi civil drejtorin e Departamentit të Rezervave Shtetërore, Arton Muçajn. Kjo me arsyetimin se i njëjti ka lidhur kontrata jashtëligjshëm pa pëlqimin e ministrit.

  Kështu po pretendon për Front Online edhe ministri i këtij dikasteri qeveritar, Vesel Krasniqi. Ai ka thënë që deri te shkarkimi i Muçajt ka ardhur pas nënshkrimit të jashtëligjshëm të dy kontratave, si dhe zbulimi i vendndodhjes së rezervave shtetërore, gjë që është në kundërshtim me Ligjin.
  Ndryshe nga ministri është deklaruar, tashmë ish-drejtori i Departamentit për Rezervat Shtetërore, Arton Muçaj. Sipas tij, shkarkimi erdhi për dy arsye, përfshirë këtu edhe hakmarrjen
  politike, pasi i njëjti është mik familjar i vëllezërve Haradinaj.

  “Rasti i parë ka qenë ndërhyrja dhe kërkesa e Ministrit për të blerë maska për rezerva shtetërore (duke aluduar që të blejmë nga kompania e tij e maskave që e ka në Malishevë). Rasti tjetër është edhe keqpërdorimi i naftës si rezervë shtetërore duke ditur qe ministri Vesel Krasniqi merret me tregtinë e naftës si dhe ka një pompë benzine në Malishevë. Dhe arsyeja e dytë është hakmarrja politike në mes NISMA-s dhe AAK-se duke ditur që unë jam përkrahës i AAK-së dhe mik familjar i z.Ramush dhe Daut Haradinajt”, ka thënë ai, për Front Online.

  Muçaj për Front Online, foli edhe për nënshkrimin e kontratave për rezerva shtetërore, nga sekretari i përgjithshëm i MTI-së, Burim Rreci, pa dijeninë e tij si drejtor.

  “Sekretari Permanent Burim Rreci ka nënshkruar kontrata për rezerva shtetërore pa dijeninë time si Drejtor si dhe pa dijeninë e stafit të Departamentit të Rezervave Shtetërore, duke e dëmtuar buxhetin e Kosovës. Bëhet fjalë për marrëveshje me kompaninë e dhëndrit të Fatmir Limajt, ku MTI-ja i paguan qira në muaj, mbi 2 mijë euro, apo mbi 25 mijë euro në vit, dhe që konsiderohet shkelje e Ligjit për Rezerva Shtetërore. Tani këto kontrata janë pjesë e hetimeve nga Prokuroria Speciale dhe Krimeve Ekonomike të Policisë që i kam lajmëruar unë”, ka thënë ai.

  Ish-drejtori i rezervës shtetërore, u deklarua edhe për dy kontratat e nënshkruara nga ai, e që nga Ministri Veseli dhe MTI-ja po pretendohet se janë nënshkruar jashtëligjshëm.

  “Unë kam nënshkruar kontratën e parë, në pajtim me Ligjin e Rezervave Shtetërore: Nenin 18 , pika 1.7, 1.8, dhe pika 2.0, si dhe nenin 23 (ku neni 23 thotë se duhet shfrytëzuar marrëveshjet që janë të lidhura me institucionet që financohen nga Buxheti i Shtetit, dhe unë e kam shfrytëzuar atë kontratë që është e lidhur me AQP edhe për furnizim edhe për deponim. Procedurat kanë filluar në fillim të muajit Maj – 2020 dhe kanë përfunduar me datën 4 Qershor 2020), ku edhe kemi nënshkruar marrëveshjen pa implikime financiare pra pagesë për ruajtje. Poashtu ka qenë e informuar ish-ministrja Rozeta Hajdari, pasi ma ka përgatitur zyra ligjore me kërkesën time, dhe më është aprovuar nga zyra e sekretarit. Kjo kontratë ka logon e MEPTINIS”, ka thënë Muçaj, për Front Online.

  Ndërsa për sa i përket kontratës së dytë të nënshkruar, Muçaj tha se është nënshkruar poashtu në bazë të Ligjit për Rezerva Shtetërore dhe se nuk ka implikime financiare.

  “Kontrata e dytë është nënshkruar nga unë poashtu në bazë të Ligjit të Rezervave Shtetërore: Nenin 18 , pika 1.8, dhe pika 2.0. dhe Neni 9 (ruajtja e sekretit shtetëror). Kjo kontratë nuk ka implikime financiare, nuk ka asnjë obligim që merr MTI-ja. Thjeshte është një marrëveshje pa pagesë në mes Departamentit dhe kompanisë për ruajtjen e naftës, i cila nuk ka datë kur i dërgojmë naftën për ruajtje, as sasi dhe as një obligim të MTI-se respektivisht te Departamentit te Rezervave Shtetërore. Është një obligim i kryer i Departamentit duke respektuar edhe Ligjin e Rezervave Shtetërore e edhe direktivën evropiane 2009/119 për të cilën nuk ka njohuri elementare as Ministri Krasniqi as Sekretari Permanent Burim Rreci”, ka thënë ndër të tjera ai. /Front Online/

   

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lajme29 Maj 2023
  Gjatë së hënës, qindra huliganë serbë përdorën dhunë të pajustifikueshme gjatë protestes pranë komunës së Zveçanit në veri të Mitrovicës. Të paktën...
  Lajme29 Maj 2023
  Drejtoresha ekzekutive e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Getoarbe Mulliqi, ka thënë se sot është dita me më së shumti sulme ndaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.