Auto

Mercedes-AMG GT së shpejti do të dalë në pension

Mercedes-AMG GT së shpejti do të dalë në pension
14:40 | 13 Tetor 2021

Sipas informacioneve të fundit jozyrtare, prodhimi i modelit supersport të Mercedes AMG GT do të ndalet në dhjetor dhe porositë nuk do të pranohen më. Modeli supersport i Mercedes AMG GT ka qenë në ofertë që nga viti 2015, dhe klientët ishin në gjendje të zgjidhnin midis karrocerisë Coupé dhe Roadster, një dy vendësh i mundësuar nga motori 4 litërsh biturbo V8 i AMG, transmeton FrontOnline.

Mbyllja e librit të porosive është shenja e parë e përfundimit të afërt të tregimit për modelin e pa-elektrizuar të Mercedes, i cili u prezantua në korrik në versionin më të shpejtë dhe më të fuqishëm të Serisë së Zezë (730 kuaj fuqi), ofruar tradicionalisht nga kompania gjermane e makinave.

Një gjë është e sigurt, për shkak të masave gjithnjë e më të rrepta kufizuese në lidhje me emetimet e shkarkimit të pasardhësve të modelit GT, do të lansohet një motor elektrik hibrid plug-in.

Elektrifikimi i plotë nuk është planifikuar ende, dhe nuk pritet as një version i trupit “në ajër të hapur”, sepse Mercedes-AMG do të prezantojë një gjeneratë të re të modeleve SL për tifozët në ajër të hapur para fundit të vitit.

Nuk ka dyshim se specialistët e AMG në Affalterbach po punojnë shumë për një pasardhës të GT që duhet të shfaqet në skenë më së voni deri në vitin 2023./FrontOnline/

 

Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)

Të tjera