×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbi 400 shkolla në Itali raportuan raste me coronavirus

  FrontOnline
  26 Shtator 2020

  Mbi 400 shkolla në Itali janë goditur me së paku nga një rast me coronavirus që kur u rihapën ato këtë muaj dhe 75 objekte shkollore u detyruan të mbylleshin nga autoritetet.

  Sipas agjencisë së lajmeve italiane ANSA, përcjell Telegrafi, rajoni me më së shumti shkolla të prekura nga sëmundja e COVID-19 është Lombardia, pasuar me Emilia-Romagna, pas saj Toskana dhe Lazio.

  Në raport thuhej se në 76 për qind të rasteve një nxënës ishte i infektuar me coronavirus, 13 për qind ishin mësues dhe pjesa tjetër ishin punonjës të tjerë të personelit.

  Ndryshe, në përpjekje për ta parandaluar përhapjen e coronavirusit, qeveria pati mbyllur shkollat e vendit në fillim të muajit mars, asokohe Italia ishte vendi më i goditur në Evropë nga sëmundja.

  Shkollat prej 13 rajoneve u rihapën më 14 shtator, ndërsa disa prej rajoneve tjera u planifikuan të hapen më vonë.

  Vlen të ceket që në kulmin e parë të pandemisë në Itali, rajoni i Lombardisë ishte më i godituri.

  Numri i përgjithshëm i të prekurve në Itali u rrit në 306 mijë, ndërsa raportohet se 35 mijë persona kanë ndërruar jetë deri më tani.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka ngrirë asetet e gjashtë shefave të burgjeve ruse në krye të kolonisë penale të Arktikut ku vdiq lideri...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti nesër do të paraqitet në Facebook, ku ka paralajmëruar se do ta japë “lajmin...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Donald Trump në një interviste me Fox News ka krahasuar problemet e tij ligjore me persekutimin e figurës së opozitës ruse Alexei...
  Të tjera
  Front TV21 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë, Jorn Rohde, ai francez, Olivier Guerot dhe ambasadori i Italisë, Antonello De Riu, kanë shkuar në Qeveri të Kosovës...
  Vip21 Shkurt 2024
  Aktori dhe komediani Eewen Macintosh, i cili luajti Kit Bishop në serialin "The Office", vdiq në moshën 50-vjeçare. Ewan Mackintosh ishte më...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Me propozim të prokurorit special Ilir Morina, është mbyllur për publikun gjykimi ndaj të akuzuarit Dejan Raciq, i cili ngarkohet për dhunim...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryeparlamentari, Glauk Konjufca ka zgjedhur të mbrohet në heshtje, në seancën gjyqësore me akuzën për hedhje të gazit lotsjellës disa vite më...
  Ekonomi21 Shkurt 2024
  Sot po flasim për derivate. Por jo për çdo lloj derivati, po flasim për derivatet e Petrol Company. Me derivatet e kësaj...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.