×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Mbi 38 mijë persona marrin pensionin e veteranit, Komisioni nuk e ka dorëzuar listën e përfituesve pa meritë

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  38 mijë e 218 veteranë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), janë duke marrë pensione nga shteti. Këtë gjë e ka konfirmuar për Front Online, kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati.

  “Janë mbi 38 mijë e 218 veteranë nëse nuk gabojë, që i kanë marrë për këtë muaj pensione. Se sa veteranë kanë hequr dorë nuk e dimë”, ka thënë Gucati për Front Online.

  Kryetari i OVL-UÇK-së, u ka bërë thirrje të gjithë atyre personave të cilët janë mirë financiarisht që të heqin dorë nga pensioni i veteranit.

  “Është mirë që të gjithë ata veteranë që e ndiejnë veten që nuk kanë nevojë për këtë pension, të paraqiten në mënyrë vullnetare dhe të hiqen prej pensioneve që të mos e dëmtojnë së pari buxhetin e taksapaguesve të Kosovës, sepse ato janë para të qytetarëve të Kosovës. Kur të hiqen ata edhe Gjykatat dhe të gjithë do ta kenë më të lehtë që të mos ngritët ndonjë padi ose dënim ndaj tyre”, ka deklaruar ai për Front Online.

  Kryetari i OVL-së: Përflitet se gjatë verës do të ngrihen aktakuzat e para nga Specialja

  Për sa i përket numrit të veteranëve që gjenden pa meritë në lista dhe marrin para të taksapaguesve, Gucati ka hedhur fajin tek Komisioni për verifikimin e veteranëve, që ende nuk i ka dorëzuar listat.

  “Komisioni Qeveritar ende nuk na i ka dorëzuar listat, e që është dashur të dorëzohen ato lista në organizatën tonë, dhe të dimë numrin e saktë se sa veteranë i kemi. Për momentin ne nuk e dimë se sa kanë hy në lista pa meritë. Gjithmonë ka spekulime”, ka konfirmuar ai.

  NimiTV ofron 30% zbritje për Black Friday
  Nga Rubrika
  Lajme22 Qershor 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovës së shpejti do të jetë me aeroport ushtarak në afërsi të kufirit me Serbinë. Mirëpo njohësit e...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Të tjera
  Vip22 Qershor 2024
  Modelja tejet e dashur nga publiku, Adrola Dushi, e ftur në një emission televiziv tregon se që e vogël e ka ndihmuar...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Sheremet Ahmeti, për FrontOnline, thotë se Sigurimi Shëndetësor për Policinë e Kosovës, ka qenë nevojë e përhershme,...
  Sport22 Qershor 2024
  Ish futbollisti i njohur gjerman, Mario Basler, ka thënë fjalë të mëdha për Granit Xhakën para ndeshjes mes Zvicrës dhe Gjermanisë. Basler...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores mbresëlënëse 3:0 ndaj Turqisë në Dortmund, trajneri i Portugalisë, Roberto Martínez, shprehu kënaqësinë e tij për paraqitjen e skuadrës dhe...
  Sport22 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord historik në Euro 2024 teksa me asistimin e bërë në golin e tretë të Portugalisë ndaj...
  Lajme22 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, nesër do të qëndrojë në Kosovë ku do shkojë në takim në selinë e LDK-së ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.