Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedonia e Veriut siguron vaksinën e COVID-19 nëpërmjet Polonisë, ajo do të jetë falas për qytetarët

  FrontOnline
  20 Gusht 2020
  Maqedonia e Veriut ka arritur që të sigurojë vaksinën duke e përfituar nëpërmjet Polonisë që është një vend i BE-së.

  Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka thënë se është nënshkruar marrëveshja pas ofertës së ambasadorit polak dhe Polonia vaksinat që do marrë një pjesë do ia shesë Maqedonisë së Veriut.

  Filipçe siguron se për blerjen e vaksinave do të angazhohet buxheti i qeverisë dhe se ajo do të jepet falas për qytetarët.

  BE-ja ka porositur fillimisht 400 milionë vaksina nga kompania prodhuese farmaceutike AstraZeneca. Pritet që furnizimi të fillojë në fund të vitit 2020 pasi vaksina është në fazat e fundit të testimit. Vaksina të cilën BE shpreson ta përdorë e ka krijuar Universiteti i Oksfordit dhe ka filluar provat në korrik/BalkanWeb.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një burrë është gjobitur me 121 mijë euro për tejkalim të shpejtësisë. Kjo ngjarje jo e zakonshme ndodhi të shtunën në Finlandë,...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, beson se vendi i tij ka mjaftueshëm armë për ta nisur kundërofensivën ndaj Rusisë. Kuleba,...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Të tjera
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Wagner nën drejtimin e Yevgeny Prigozhin arrestoi një komandant rus, që konfirmon grindjen e grupit mercenar me Ministrinë e Mbrojtjes. Në një...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lifestyle05 Qershor 2023
  “Kam nevojë për një pushim, për të shkuar në plazh dhe për të pushuar”. Nuk është e çuditshme të dëgjosh këtë dëshirë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.