×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maqedoni, Lidhja e shoqatave të pacientëve me diabet kërkon përpilim të regjistrit kombëtar të diabetikëve

  FrontOnline
  19 Gusht 2020

  Lidhja e Shoqatave të diabetikëve në Maqedoni dërgoi kërkesë te Ministria e Shëndetësisë për miratimin e një plani kombëtar për parandalim nga diabeti 2020-2030 dhe përpilim të regjistrit kombëtar për personat me diabet, me qëllim , siç theksojnë, të përmirësimit të kujdesit mjekësor të pacientëve me diabet melitus, duke e marrë parasysh realitetin e ri të shkaktuar me virusin Kovid-19.

  “Të udhëhequr nga nevoja për evidentim të mirë dhe kontroll të situatës momentale, shteti duhet ta krijojë këtë regjistër kombëtar me numër të saktë të personave me diabet, sipas tipit të diabetit, moshës, gjinisë, vendit të jetesës etj. Regjistri i arritshëm transparent do të jetë themel serioz që të përpunohet strategjia kombëtare për ballafaqim me diabetin. Përpilimi i kësaj strategjie kombëtare konsiderojmë se duhet të shpërndahet në opinionin profesional dhe në krijimin e së njëjtës të përfshihemi edhe ne si lidhje kombëtare”, citojnë në kërkesën e Lidhjes së shoqatave.

  Njëherit, kërkojnë edhe organizim të kampeve edukative për fëmijë dhe adoleshentë me diabet me ç’rast edukimi për diabet të vendoset në majën e veprimeve prioritare të të gjithë faktorëve për parandalim dhe ballafaqim me diabetin, të udhëhequr nga Komisioni kombëtar për diabet dhe Ministria e Shëndetësisë. Me organizimin e këtyre kampeve edukative te këto dy grupe të pacientëve, të cilët janë veçanërisht kategori e ndjeshme e pacientëve, presin që të njëjtëve t’u ndihmohet më lehtë ta pranojnë gjendjen e tyre shëndetësore dhe me atë të arrijnë kontroll të mirë të diabetit, si dhe të mësojnë se si të arrijnë mbrojtje personale të sigurt nga Kovid-19.

  Mes kërkesave janë edhe furnizimi i terapive të arritshme më moderne GLP-1, terapi agoniste dhe tabletash, dhe se në realizimin e tenderit të ardhshëm, citojnë, presin, në pajtim me ligjin për ilaçe, të gjitha kërkesat ligjore në pjesën
  e cilësisë të ndiqen.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.