Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Maas: Retë e zeza po i mbulojnë raportet e Evropës me Rusinë, siguria po rrezikohet

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, ka thënë të hënën se retë e zeza po vijnë mbi raportet e Evropës me Rusinë, duke shtuar se siguria e kontinentit është në rrezik.

  Gjermania i bëri thirrje Rusisë që t’i shtojë përpjekjet për hetimin e rastit të kreut të opozitës ruse, Aleksei Navalny, shëndeti i të cilit u përkeqësua papritmas. Ai është duke u trajtuar në një spital në Berlin.

  “Natyrisht, presim që Rusia duhet të kontribuojë më shumë për ta sqaruar rastin e Navalnyt sesa që është duke bërë për momentin”, tha kryediplomati gjerman.
  Navalny u sëmur gjatë një fluturimi nga Siberia në Moskë më 20 gusht, duke e detyruar pilotin e aeroplanit që të bënte ulje emergjente në Omsk, ku politikani qëndroi për dy ditë në një spital para se të dërgohej në Gjermani, shkruan Free Europe, transmeton Gazeta Express.

  Ai po mbahet në repartin e kujdesit intensiv në një spital të Berlinit. Mjekët kanë thënë se Navalny është helmuar me një grup të substancave aktive, të cilat gjenden në disa ilaçe dhe pesticide.

  Ekipi i tij ka thënë se Navalny është helmuar qëllimisht nga dikush dhe se qeveria ruse ka pasur rol në këtë veprim. Megjithatë, mjekët rusë kanë thënë se nuk kanë gjetur shenja të helmit gjatë trajtimit të politikanit në spital.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Ka shkuar në 17 numri i të plagosurve në Itali si pasojë e shpërthimit të zjarrit në një ndërtesë. Si pasojë e...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Shoqëria gjithnjë e më individualiste drejt së cilës ne ecim po vihet re me më shumë forcë në Korenë e Jugut. Atje,...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Të tjera
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Të paktën 70 persona kanë vdekur dhe më shumë se 350 janë plagosur pas përplasjes së trenave në Indi. Mediat raportojnë se...
  Bota/Rajoni02 Qershor 2023
  Gjykata e shkallës së parë e Elbasanit, në Shqipëri, liroi nga burgu ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa i kishte mbetur pa...
  Lajme02 Qershor 2023
  Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka kërkuar nga presidentja Vjosa Osmani që ta ushtrojë detyrën e saj kushtetuese për...
  Lajme02 Qershor 2023
  Politikani shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Ali Ahmeti ka vizituar sot prindërit e ish-presidentit Hashim Thaçi në Kosovë. I shoqëruar nga zëvendëskryeministri...
  Lajme02 Qershor 2023
  Pas më shumë se tetë orëve, ka përfunduar debati parlamentar për situatën në veri. Opozita ka hedhur kritika ndaj pushtetit për zhvillimet...
  Lajme02 Qershor 2023
  Kryetari i Mitrovicës Veriore, Erden Atiq ka thënë se mandati i tij do të zgjasë deri në vitin 2025, kur në Kosovë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.