×
 • Lajme
 • Lajme

  Limaj i kërkon shefit të Zyrës së BE-së në Kosovë, liberalizimin e vizave

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, i shoqëruar nga sekretari i përgjithshëm, Bilall Sherifi, ka pritur në takim njoftues shefin e ri të Zyrës së BE-së, njëherësh përfaqësuesin special të BE-së në Kosovë, Tomáš Szunyog, të cilit i ka dëshiruar suksese në misionin e tij, raporton Front Online.

  Në këtë takim është diskutuar për zhvillimet aktuale në vend, me theks të veçantë liberalizimin e vizave për Kosovën dhe dialogun Kosovë-Serbi.

  Limaj tha se integrimet evropiane janë përcaktimi dhe orientimi ynë si vend. Kreu i Nismës ka ngritur çështjen e zvarritjes së liberalizimit të vizave, duke shprehur pakënaqësinë me vonesën e panevojshme në këtë proces.
  Po ashtu ai ka thënë se pret nga BE që t’i mbajë fjalët dhe t’i liberalizojë vizat për qytetarët e Kosovës, në mënyrë që të rinjtë tanë të lëvizin lirshëm në kryeqendrat evropiane.

  Sa i përket dialogut me Serbinë, kryetari Limaj tha se nevojitet një agjendë e qartë me kohë të caktuar, në mënyre që të arrihet deri te marrëveshja përfundimtare me njohje reciproke mes dy vendeve.

  Nga ana e tij, Szunyog u shpreh i gatshëm për bashkëpunim të ngushtë me institucionet e Kosovës në agjendën e integrimit evropian, forcimin e sundimit të ligjit, si dhe për të tejkaluar sfidat që ka sjellë pandemia COVID-19 në fushën e ekonomisë./Front Online

  KESCO Premium hapet në Qendër të Prishtinës
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.