×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lajme Çka përfiton Zvicra me lejimin e punëtorëve nga vendet e treta

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Sekretariati Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO) beson se lëvizja e lirë e njerëzve, e cila u lejon qytetarëve të vendeve të BE-së dhe EFTA të punojnë në Zvicër, ka një efekt pozitiv në ekonominë e vendit.

  Në raportin e tij të ri të publikuar të hënën, i cili bazohet në shifrat e vitit 2019, SECO paraqiti ndikimin pozitiv që punëtorët nga BE dhe vendet e EFTA kanë pasur në tregun e punës të Zvicrës, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

  Këto janë disa nga gjetjet kryesore të raportit:

  Fuqia punëtore e migrantëve plotëson kërkesat e ekonomisë zvicerane

  “Emigracioni nga BE/EFTA në Zvicër është i përshtatur fuqimisht për nevojat e ekonomisë, siç theksohet nga niveli i lartë i pjesëmarrjes në tregun e punës”, tha SECO.

  Shkalla e aktivitetit të shtetasve të BE-së ishte 87.7 përqind më 2019, krahasuar me 84.6 përqind për shtetasit zviceranë. “Prandaj, imigracioni kontribuon në mënyrë të konsiderueshme në rritjen e pjesëmarrjes së të huajve në jetën e punës në Zvicër”, theksoi raporti.

  Por ndërsa zviceranët vendas punësohen më shpesh për punë që kërkojnë kualifikime më të larta profesionale, emigrantët janë të angazhuar për poste që kërkojnë një nivel më të ulët të kualifikimeve.

  Punë e dobishme

  Në vitin 2019, 89 përqind e burrave dhe 80 përqind e grave të moshës 15 deri 64 vjeç që emigruan në Zvicër pas Qershorit 2002 – vit kur lëvizja e lirë e njerëzve hyri në fuqi – u punësuan me fitime.

  Raporti thoshte që më shumë gra emigrante punojnë me orar të plotë dhe më të gjatë se sa homologët e tyre të lindur në Zvicër, përcjell tutje albinfo.ch.

  Kontribut pozitiv në fleksibilitetin e tregut të punës

  Në krahasim me punonjësit vendas të Zvicrës, më shumë të huaj kanë punë të përkohshme dhe punojnë më shpesh gjatë natës ose në mbrëmje. “Ata ofrojnë një grup fleksibël pune për kompanitë që i nënshtrohen luhatjeve sezonale”, tha SECO.

  Papunësia

  Shkalla e papunësisë për njerëzit nga BE/EFTA mbetet mbi mesataren kombëtare. Kjo mund të shpjegohet me përqendrimin e punëtorëve të BE/EFTA në sektorë relativisht më të prekur nga papunësia, shpjegoi SECO.

  Pagat

  “Rritja e pagave në Zvicër mbetet gjerësisht e balancuar në lidhje me nivelet e ndryshme të arsimit”, thuhet në raport.

  “Megjithatë, paga mesatare e Zvicrës mbetet dukshëm më e lartë se paga mesatare e të gjithë punëtorëve”, shtoi SECO.

  Bashkimi familjar

  Ndërsa qytetarët e vendeve të BE / EFTA vijnë në Zvicër për punësim, ribashkimi i familjes është arsyeja kryesore për imigrimin nga vendet e treta.

  “Shumica e anëtarëve të familjes që vijnë në Zvicër si pjesë e bashkimit të familjes janë të pavarur ekonomikisht dhe fitojnë pagë”.

  Sipas raportit, “integrimi në tregun e punës të shtetasve të BE/EFTA që kanë emigruar brenda kornizës së bashkimit familjar është më i shënuar se ai i shtetasve të vendeve të treta, si në aspektin e integrimit profesional ashtu edhe të të ardhurave”.

  Ndihma sociale

  Integrimi profesional dhe përdorimi i ndihmës sociale janë të lidhura ngushtë, u gjet në raport.

  Vetëm 3.4 përqind e imigrantëve nga BE/EFTA që mbërritën në Zvicër në vitin 2009 u mbështetën në ndihmë sociale brenda tetë viteve nga mbërritja e tyre.

  Ekziston më pak rrezik që të drejtoheni në ndihmë sociale me nivelin më të lartë të arsimimit. Njerëzit nga vendet e BE/EFTA që kanë emigruar si pjesë e bashkimit të familjes dhe që varen nga ndihma sociale, “shpesh arrijnë të çlirohen shpejt dhe të rifitojnë pavarësinë ekonomike”, vëren SECO.

  Rreth 2,125,410 shtetas të huaj ishin rezidentë në Zvicër në fund të marsit 2020, përfshirë 1,452 421 nga BE, si dhe nga Norvegjia, Islanda dhe Mbretëria e Bashkuar.

  Numri më i lartë i të huajve vijnë nga Italia (15.3 përqind), Gjermania (14.6 përqind), Portugalia (12 përqind), Franca (6.7 përqind), Kosova (5,4 përqind) dhe Spanja (4 përqind).

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Zyrtarët turq, jordanezë dhe irakianë kanë thënë sot se Irani paralajmëroi SHBA-në 72 orë përpara se të niste sulmin e tij masiv...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është i pari që flet në mbledhjen për Izraelin duke thënë se Lindja e Mesme...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Presidenti izraelit, Isaac Herzog ka thënë se Izraeli nuk po kërkon kërkon luftë pas sulmit të Iranit. Ai gjithashtu është shprehur se...
  Të tjera
  Lajme14 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot është takuar me deputetin kanadez, Rob Oliphant me të cilin kanë diskutuar për forcimin e marrëdhënieve...
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shumica e kabinetit të luftës izraelite favorizon një përgjigje ndaj sulmit të mbrëmshëm nga Irani, por anëtarët janë të ndarë në shkallën...
  Lajme14 Prill 2024
  Lëvizja Vetëvendosje sot ka mbajtur mbledhjen e radhës së Këshillit të Përgjithshëm të saj. Kryetari i LVV-së njëherësh kryeministri Albin Kurt tha...
  Kronika14 Prill 2024
  Një veturë është përfshirë nga flakët sot në fshatin Gllarevë në magjistralen Pejë – Prishtinë. Këtë për Klankosova e bëri të ditur...
  Kronika14 Prill 2024
  Një aksident mes një veture dhe një motoçiklete ka ndodhur në rrugën Gjakovë-Pejë, nga ku ka mbetur i lënduar një person. Këtë ...
  Ekonomi14 Prill 2024
  Banorët e fshatit Shipitullë të Obiliqit po ankohen se KEK-u nuk ua ka kompensuar objektet nga të cilat duhet të largohen për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.