×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Lajçaku: I gatshëm të fillojë dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka mbajtur një konferencë për media, pas takimeve të zhvilluar në vend me liderët partiak, raporton Front Online.

  “Unë e pranoj dhe e respektoj rolin e mediave për një shoqëri demokratike. Do të jem sa më transparent në proceset e ardhshme”, ka thënë ai

  Lajcaku përcjelli mesazhin se 27 vendet e BE-së janë të gatshëm që të ndërmjetësojnë për zgjidhjen e konfliktit në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  “27 vendet e BE e dërguan një sinjal të rëndësishëm për të më mandatuar mua për një proces të tillë. Jam i gatshëm që të fillojmë dialogun e ndërmjetësuar nga Be-ja dhe ti ndihmojë vendet që të arrijnë një marrëveshje që do të hetë si e pranueshme dhe në të mirë për vendet e rajonit dhe të BE-së”, ka thënë tutje Lajcak, raporton më tujte Front Online.

  Ndërmjetësuese i BE-së për dialogun ka thënë gjatë konferencës se politika në Kosovë do të jetë e bashkuar për dialogun me Serbinë.

  “Në takimet e mija kam theksuar që dialogu duhet të jetë i bashkuar me politikën. Biseduam edhe për hapat e ardhshëm dhe datat e procesit. Jam i kënaqur me gatishmërinë e bashkëbiseduesve të mi për dialogun”, ka thënë Lajcaku.

  Lajçak theksoi se shpreson që dialogu do të fillojë së shpejti.

  “Pres që dialogu të fillojë së shpejti dhe për këtë do të flas edhe në javën e ardhshme me presidentin Vuçiq, në takimin që do ta kem në Beograd”, ka thënë ai.

  Lajcak ka theksuar se nga Kosova po largohet me sigurinë që vendi është i gatshëm për vazhdimin e dialogut.

  Po largohem nga Kosova me bindjen që kjo do të ndodh. Kosova është pjesë e Evropës. Sukseset tuaja janë edhe tonat, ashtu siç edhe problemet tuaj janë tonat”, ja thënë ai. /FrontOnline/

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/1631609973661274/

  One Stop Shop i Petrol Company, një market ndryshe në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Ish-deputeti i LDK-së, Shkumbin Gashi dhe Sylë Balaj janë liruar nga akuza për keqpërdorim me vota për zgjedhjet e shkurtit 2021. Sipas...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të takohen në Bruksel më 26 qershor, për të zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Ka dështuar mbledhja e Komisionit Hetimor Parlamentar lidhur me nivelin e menaxhimit të marrëdhënies së punës të anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...
  Vip20 Qershor 2024
  Ya Nina është një nga reperet relativisht të reja në industrinë e muzikës, ndonëse ajo po gjithnjë e më shumë po merr...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka njoftuar se ka marrë pjesë  në përmbyllje të punimeve të seancës së 11-të plenare...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ferat Shala ka njoftuar se nga data 14 qershor, në minierën e Stantërgut është ndërprerë procesi...
  Lajme20 Qershor 2024
  Çmimet e ujit të pijes mund të rriten në ditët në vazhdim. Përpos rritjes së vazhdueshme të çmimeve të produkteve, rreth 170...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryenegociatori i Kosovës për dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, ka thënë se Kosova është një shtet i cili synon anëtarësimin në OKB,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.