Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Laboratorët privatë bllokohen nga kërkesat e qytetarëve për testime

  FrontOnline
  11 Gusht 2020

  Qindra qytetarë këtë të martë kanë vërshuar laboratorët për t’u testuar për COVID-19.

  Kjo ka bërë që disa laboratorë të bllokohen nga kërkesat e shumta.

  Vetëm gjatë ditës së djeshme në laboratin “Prolab”, e cila kryen testime serologjke, mbi 60 qytetarë kanë kërkuar që të testohen. Kjo ka bërë që ky laborator të mos arrijë t’i përfundojë të gjitha këto mostra, raporton KOHA.

  Derisa shumica e qytetarëve këtë të martë kanë ardhur të testohen për shkak të shkuarjes në shtetin e Malit të Zi.

  E ndonëse janë vetëm dy laboratorë që deri më tani Ministria e Shëndetësisë i ka licencuar për RT PCR, asnjëri prej këtyre laboratorëve ende nuk ka nisur punën.

  Ndonëse që nga e hëna kanë pranuar kërkesa të mëdha nga qytetarët për këtë formë të testimit, Medical Laboratory thotë se e ka pasur të pamundur të nisë testimin e qytetarëve.

  E ditën e parë kur në Kosovë kanë nisur punën 29 laboratorë të licencuar nga Bordi i Licencimit, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se procesi i testimeve për COVID-19 në laboratorët privatë do të monitorohet nga Autoriteti i Konkurrencës.

  Zemaj, pas një takimi që ka zhvilluar me kryetarin e Autoritetit të Konkurrencës, ka thënë se nuk do të lejohet monopol dhe caktim i çmimit të shërbimeve.

  Ndërsa, kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi, ka thënë se ky institucion do të jetë i gatshëm që ta mbikëqyrë këtë proces, për të mos lejuar monopolin mes kompanive.

  Një ditë më parë, Bordi i licencimit të Institucioneve Private nga 100 laboratorë privatë, të cilët kishin aplikuar për testime serologjike dhe RT PCR, licencoi 29 laboratorë privatë për testim. 27 prej tyre u licencuan për të kryer teste serologjike dhe 2 të tjerë për RT PCR.

  KEDS zë 156 persona duke e vjedhur energjinë elektrike për një javë
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës është shprehur i shqetësuar për demolimin e veturave të T7 e KOHËS në Zveçan. Njëherësh AGK u...
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....
  Lajme29 Maj 2023
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu thotë se bandat e organizuara kriminale serbe të cilat udhëhiqen nga Vuçiq nuk do të tolerohen. Ajo...
  Lajme29 Maj 2023
  Kryetari i Leposaviqit, Lulzim Hetemi, ka mbetur i bllokuar brenda objektit të komunës. Sipas burimeve të Klankosova.tv Hetemi është duke u ruajtur...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.