×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kuvajti dhe Arabia Saudite rifillojnë prodhimin në fushën e naftës Khafji

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Ka rifilluar prodhimi në fushën e naftës së përbashkët Al-Khafji e cila shtrihet në zonën asnjanëse midis Kuvajtit dhe Arabisë Saudite, bëri të ditur të enjten drejtori ekzekutiv i Kompanisë së Naftës në Gjirin e Kuvajtit, raporton Anadolu Agency (AA).

  “Prodhimi në fushë ishte pezulluar që nga 1 qershori, sipas një vendimi të Komitetit Ekzekutiv të Përbashkët të Operacioneve Khafji”, tha Abdullah Al-Sumaiti në një deklaratë për media.

  Masa ishte në përputhje me vendimin e Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe vendeve jo-OPEC-prodhuese të naftës, për të ulur prodhimin e naftës së papërpunuar me 9.7 milionë fuçi në ditë në maj dhe qershor për të siguruar stabilitetin e çmimeve të tregut të naftës së papërpunuar.

  Pas një vendimi nga Kuvajti dhe Arabia Saudite, fusha Khafji, të cilën ata së bashku e posedojnë, rifilluan prodhimin në fillim të prillit pas një pushimi gati 5-vjeçar.

  Fushat e naftës së përbashkët Khafji dhe Wafra, të vendosura në zonën neutrale midis dy vendeve, kanë një kapacitet prodhimi ditor 500.000-600.000 fuçi.

  Të dyja vendet anëtare të OPEC-ut mbyllën Khafji në vitin 2014 për arsye mjedisore dhe Wafra në vitin 2015 për shkak të pengesave në funksionimin e saj.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni14 Prill 2024
  Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha se Bashkimi Evropian e dënon fuqishëm sulmin e Iranit kundër Izraelit, shkruan...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Mbretëria e Bashkuar ka dënuar sulmin e Iranit ndaj Izraelit, tha kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një deklaratë të...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz, bëri thirrje për unitet, pasi Irani nisi një sulm kundër Izraelit. “Ne të gjithë duhet të...
  Të tjera
  Lajme13 Prill 2024
  Mediat izraelite kanë njoftuar se Irani ka nisur dronë drejt Izraelit. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Forcave Mbrojtëse të Izraelit, Daniel...
  Bota/Rajoni13 Prill 2024
  Autoriteti Rregullator i Aviacionit Civil Jordanez ka njoftuar të shtunën se hapësira ajrore e vendit do të mbyllet përkohësisht për të gjithë...
  Lajme13 Prill 2024
  Në organizimin e aktivisteve të shoqërisë civile nga Ferizaj së bashku me përfaqësues nga Komuna e Ferizajt, Policia e Kosovës, përfaqësues nga...
  Lajme13 Prill 2024
  Me qëllim të marrjes së propozimeve vërejtjeve dhe rekomandimeve, Komisioni parlamentar për media, mbajti në Pejë dëgjim publik për projektligjin për KPM-në....
  Lajme13 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar perseri pas vrasjes së Erona Coklit, 21-vjeçares, nga ish-bashkëshorti i saj në Ferizaj dje, në...
  Lajme13 Prill 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, ka marrë pjesë në Forumin e Delfit në Greqi. Ai aty ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.