×
Etiketë: arabia
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Arabia Saudite do të lejojë pelegrinët që jetojnë brenda vendit të realizojnë pelegrinazhin Umrah, duke filluar më 4 tetor, pas një pauze shtatë-mujore për shkak të pandemisë së coronavirusit, ka raportuar agjencia e lajmeve shtetërore...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Vendimi për lejimin e kryerjes së Umres, që është pelegrinazh më i vogël se haxhillëku, erdhi pas gati gjashtë muajve të ndalimit. Duke filluar nga data 4 tetor, sauditët dhe banorët e huaj në Arabinë...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Sipas disa dokumenteve konfidenciale kineze, Arabia Saudite mund të ketë sasi të mjaftueshme të xehes së uraniumit për ta shtruar rrugën për prodhim të materialit bërthamor. Hollësi të këtij raporti gjenden në dokumentet e përgatitura...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Arabia Saudite i ka dënuar tetë persona për vrasjen e gazetarit të gazetës “Washington Post”, Jamal Khashoggi. Këta persona janë dënuar me deri 20 vjet burgim. Sipas një raporti të gazetës Al Arabiya, e cila...
Bota/Rajoni21 Gusht 2020
Çmimi i Arabisë Saudite për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin është krijimi i shtetit palestinez me Jerusalemin si kryeqytet, ka thënë një anëtar i lartë i familjes mbretërore saudite të premten, shkruan Al Jazeera. Princi...
Bota/Rajoni08 Korrik 2020
Shirin Nazirmadova, një mjeke nga Taxhikistani Jugor, ka kursyer për vite me radhë për të shkuar në Haxh, pelegrinazhin që të gjithë myslimanët e aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë. Por, si miliona...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Industria e naftës po rikuperon disa nga humbjet e muajve fillestarë të pandemisë dhe pret përmirësim të kërkesës konsumatore. Arabia Saudite ka rritur çmimet për tregjet e saj më të rëndësishme. Vendi i parë eksportues...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Pelegrinët myslimanë në Haxhin e këtij viti duhet të mbajnë maska në fytyrë tërë kohës, njoftuan sot autoritetet saudite, ndërsa punonjësit do të sigurohen që të mos ketë mbingarkesë ose tubime gjatë pelegrinazhit, që, në...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Pelegrinët myslimanë në Haxhin e këtij viti duhet të mbajnë maska në fytyrë tërë kohës. Kështu njoftuan sot autoritetet saudite. Ndërsa nga ana e mbikqyrësve do të sigurohet që të mos ketë mbingarkesë ose tubime...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Autoritetet në Arabinë Saudite kanë njoftuar për protokollet shëndetësore me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit gjatë sezonit të haxhillëkut për vitin 2020, duke i ndaluar tubimet dhe takimet mes pelegrinëve. Në qershor, ky...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Ka rifilluar prodhimi në fushën e naftës së përbashkët Al-Khafji e cila shtrihet në zonën asnjanëse midis Kuvajtit dhe Arabisë Saudite, bëri të ditur të enjten drejtori ekzekutiv i Kompanisë së Naftës në Gjirin e...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Ka rifilluar prodhimi në fushën e naftës së përbashkët Al-Khafji e cila shtrihet në zonën asnjanëse midis Kuvajtit dhe Arabisë Saudite, bëri të ditur të enjten drejtori ekzekutiv i Kompanisë së Naftës në Gjirin e...
Bota/Rajoni23 Qershor 2020
Ministri i Haxhit të Arabisë Saudite ka thënë se numri i pelegrinëve që do të mund të marrin pjesë në Haxh këtë vit do të kufizohej në rreth 1.000 qytetarë vendas, për të parandaluar përhapjen...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.