×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Arabia Saudite tregon numrin e pelegrinëve që do të mund të kryejnë Haxhin sivjet

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Ministri i Haxhit të Arabisë Saudite ka thënë se numri i pelegrinëve që do të mund të marrin pjesë në Haxh këtë vit do të kufizohej në rreth 1.000 qytetarë vendas, për të parandaluar përhapjen e coronavirusit të ri.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, pelegrinët që vijnë nga jashtë do të ndalohen këtë vit dhe ministria do të zbatojë një kriter të rreptë shëndetësor për të zgjedhur haxhilerët që mund të marrin pjesë në pelegrinazh.

  Madje, siç bëhet e ditur më tej, Mohamed Benten ka bërë të ditur se pjesëmarrja në pelegrinazh nuk do të jetë e lejuar as për banorët vendas, mbi 65 vjeç.

  Ndryshe, Arabia Saudite ka regjistruar më shumë se 161,000 infeksione me COVID-19 me mbi 1.300 vdekje, pas një rritje të rasteve të reja në dy javët e fundit.

  Ndryshe, gjatë ditës, edhe Bashkësia Islame e Kosovës, ka njoftuar të gjithë qytetarët e Kosovës se Drejtoria e Haxhit, nuk do të kryej asnjë procedurë në lidhje me kryerjen e Haxhit për këtë vit, duke respektuar vendimin e Ministrisë Saudite të Haxhit dhe Umres.

  Një vendim i BIK-ut vjen pas vendimit nga Ministria Saudite e Haxhit dhe Umres, e cila ka marrë vendim për anulimin e Haxhit për vitin 2020.

  “Duke pasur për bazë se numri i personave të vdekur ka arritur në gjysmë milioni, ndërsa numri i të infektuarve ka arritur në më shumë se 7 milionë persona, autoritetet saudite kanë vendosur që Haxhi këtë vit të kryhet vetëm nga personat brenda territorit të Arabisë Saudite”, thuhet ndër tjerash në njoftimin e BIK-ut.

  “Lusim Allahun e Madhëruar që të gjithë atyre personave që kanë pasur nijetin për kryerjen e Haxhit, t’ua pranoj si adhurim të kryer, ndërsa të na mundësohet që Haxhin ta kryejmë vitin e ardhshëm!”, thuhej në fund të njoftimit të Bashkësisë Islame të Kosovës.

  KEDS vendos 17 trafo të reja në daljen e Ponoshecit të Gjakovës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Familja e Liridona Ademajt, nëpërmjet një postimi në Facebook ka njoftuar se tashmë është marr vendimi që e ndjera të rivarroset në...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.