×
Etiketë: saudite
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Qindra gjurmë këmbësh të fosilizuara që thuhet se janë të vjetra 120 mijë vjet janë zbuluar në Arabinë Saudite dhe ato mund të dëshmojnë lëvizje njerëzore në rajon, sipas një studimi të ri në Science...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Arabia Saudite do të lejojë pelegrinët që jetojnë brenda vendit të realizojnë pelegrinazhin Umrah, duke filluar më 4 tetor, pas një pauze shtatë-mujore për shkak të pandemisë së coronavirusit, ka raportuar agjencia e lajmeve shtetërore...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Vendimi për lejimin e kryerjes së Umres, që është pelegrinazh më i vogël se haxhillëku, erdhi pas gati gjashtë muajve të ndalimit. Duke filluar nga data 4 tetor, sauditët dhe banorët e huaj në Arabinë...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Parlamenti Evropian të enjten u bëri thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të vendosin embargo armësh ndaj Arabisë Saudite shkaku i vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi dhe luftës në Jemen. Në raportin për eksportimin...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Sipas disa dokumenteve konfidenciale kineze, Arabia Saudite mund të ketë sasi të mjaftueshme të xehes së uraniumit për ta shtruar rrugën për prodhim të materialit bërthamor. Hollësi të këtij raporti gjenden në dokumentet e përgatitura...
Bota/Rajoni07 Shtator 2020
Arabia Saudite i ka dënuar tetë persona për vrasjen e gazetarit të gazetës “Washington Post”, Jamal Khashoggi. Këta persona janë dënuar me deri 20 vjet burgim. Sipas një raporti të gazetës Al Arabiya, e cila...
Bota/Rajoni08 Korrik 2020
Shirin Nazirmadova, një mjeke nga Taxhikistani Jugor, ka kursyer për vite me radhë për të shkuar në Haxh, pelegrinazhin që të gjithë myslimanët e aftë duhet ta bëjnë një herë në jetë. Por, si miliona...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Industria e naftës po rikuperon disa nga humbjet e muajve fillestarë të pandemisë dhe pret përmirësim të kërkesës konsumatore. Arabia Saudite ka rritur çmimet për tregjet e saj më të rëndësishme. Vendi i parë eksportues...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Pelegrinët myslimanë në Haxhin e këtij viti duhet të mbajnë maska në fytyrë tërë kohës, njoftuan sot autoritetet saudite, ndërsa punonjësit do të sigurohen që të mos ketë mbingarkesë ose tubime gjatë pelegrinazhit, që, në...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Pelegrinët myslimanë në Haxhin e këtij viti duhet të mbajnë maska në fytyrë tërë kohës. Kështu njoftuan sot autoritetet saudite. Ndërsa nga ana e mbikqyrësve do të sigurohet që të mos ketë mbingarkesë ose tubime...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Autoritetet në Arabinë Saudite kanë njoftuar për protokollet shëndetësore me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit gjatë sezonit të haxhillëkut për vitin 2020, duke i ndaluar tubimet dhe takimet mes pelegrinëve. Në qershor, ky...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Ka rifilluar prodhimi në fushën e naftës së përbashkët Al-Khafji e cila shtrihet në zonën asnjanëse midis Kuvajtit dhe Arabisë Saudite, bëri të ditur të enjten drejtori ekzekutiv i Kompanisë së Naftës në Gjirin e...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Ka rifilluar prodhimi në fushën e naftës së përbashkët Al-Khafji e cila shtrihet në zonën asnjanëse midis Kuvajtit dhe Arabisë Saudite, bëri të ditur të enjten drejtori ekzekutiv i Kompanisë së Naftës në Gjirin e...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.