×
 • Lajme
 • Lajme

  Kush do të jetë rektor i ri i UP’së?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Pandemia kishte shtyrë edhe procesin e zgjedhjes se rektorit të ri të Universitetit të Prishtinës. Por tashmë është përcaktuar dinamika për ketë proces.

  Naser Sahiti i cili ishte pjese e menaxhmetit të UP’së edhe paraprakisht ka konfirmuar se mund të jetë pjesë e kandidateve për rektor të ri.

  Marjan Dema për 4 vjet ka drejtuar Universitetin e Prishtinës.

  Por, menaxhimi i universitetit më të madh publik në Kosovë shumë shpejtë pritet të kalojë në përgjegjësinë e dikujt tjetër.

  Në fillim të korrikut do të hapet edhe konkursi për zgjedhjen e rektorit të ri të Universitetit të Prishtinës.

  Kandidaturën e tij për këtë pozitë po e shqyrton edhe profesori Naser Sahiti, i cili për një kohë ishte prorektor në menaxhmentin aktual.

  Sahiti thotë se nëse do të konkurrojë për këtë pozitë, atëherë ka të qartë se cili do të jetë fokusi i tij.

  Zvogëlimi i numrit të studentëve po cilësohet si problematikë për të.

  Emri i tij është përmendur për këtë pozitë.

  Por profesori universitar Zenun Halili ka mohuar mundësinë ta lë pozitën në Këshillit Drejtues për t’u ngjitur në krye të Rektoratit.

  Në një përgjigje me shkrim për T7, ai tha se përmendja e emrit të tij është spekulim.

  Dinamika e zgjedhjeve në Universitetin e Prishtinës është përcaktuar tashmë nga Komisioni Qendror Zgjedhor.

  Më 29 korrik pritet të përfundojnë procedurat për përzgjedhjen e rektorit, ku Këshilli Drejtues do të votojë kandidatët për këtë pozitë.

  Sipas Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, emërimi i anëtarëve të rinj të Këshillit Drejtues mund të ketë ndikim negative në këtë proces.

  Rektori i ri do të emërohet pasi që pro tij të votojnë minimumi pesë anëtarë të Këshillit Drejtues.

  Prej pasluftës UP ka ndërruar disa rektorë shumica e të cilëve kanë qenë pjesë e politikës përfshirë Mujë Rugovën e PDK’së dhe Ibrahim Gashin e AKR’së.

  https://video.gjirafa.com/embed/kush-do-te-jete-rektor-i-ri-i-up-se?autoplay=true

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 120-vjetorit të lindjes së gardianit të...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka njoftuar se bashkë me Kryeshefin e Ndërmarrjes “Prishtina Parking”, Sokol Havollin, do t’i propozojnë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë ditë më parë se zgjedhjet e parakohshme në Kosovë nuk i konvenojnë as qeverisë dhe...
  Të tjera
  Sport23 Shtator 2023
  Cristiano Ronaldo shënoi dy gola për të ndihmuar Al-Nassr që të regjistrojë fitoren e radhës në Ligën Profesionale Saudite. Al-Nassr fitoi me...
  Sport23 Shtator 2023
  ‘Puzzle’ po fillon dalëngadalë të plotësohet. Konfirmime gjithnjë e më të rëndësishme po mbërrijnë në ofertën e dorëzuar drejt Suning Group nga...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë ditë më parë se zgjedhjet e parakohshme në Kosovë nuk i konvenojnë as qeverisë dhe...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka njoftuar se kanë përfunduar zgjedhjet edhe në 8 nëndegë në Prishtinë. Abdixhiku thotë...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, qysh pas krizës në veri, kishte bërë thirrje të shumta në drejtim të kryeministrit Albin Kurti për...
  Sport23 Shtator 2023
  Laura Fazliu, Loriana Kuka dhe Akil Gjakova garuan sot në Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit. Akili...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.