×
 • Lajme
 • Lajme

  Kush do të jetë rektor i ri i UP’së?

  FrontOnline
  20 Qershor 2020

  Pandemia kishte shtyrë edhe procesin e zgjedhjes se rektorit të ri të Universitetit të Prishtinës. Por tashmë është përcaktuar dinamika për ketë proces.

  Naser Sahiti i cili ishte pjese e menaxhmetit të UP’së edhe paraprakisht ka konfirmuar se mund të jetë pjesë e kandidateve për rektor të ri.

  Marjan Dema për 4 vjet ka drejtuar Universitetin e Prishtinës.

  Por, menaxhimi i universitetit më të madh publik në Kosovë shumë shpejtë pritet të kalojë në përgjegjësinë e dikujt tjetër.

  Në fillim të korrikut do të hapet edhe konkursi për zgjedhjen e rektorit të ri të Universitetit të Prishtinës.

  Kandidaturën e tij për këtë pozitë po e shqyrton edhe profesori Naser Sahiti, i cili për një kohë ishte prorektor në menaxhmentin aktual.

  Sahiti thotë se nëse do të konkurrojë për këtë pozitë, atëherë ka të qartë se cili do të jetë fokusi i tij.

  Zvogëlimi i numrit të studentëve po cilësohet si problematikë për të.

  Emri i tij është përmendur për këtë pozitë.

  Por profesori universitar Zenun Halili ka mohuar mundësinë ta lë pozitën në Këshillit Drejtues për t’u ngjitur në krye të Rektoratit.

  Në një përgjigje me shkrim për T7, ai tha se përmendja e emrit të tij është spekulim.

  Dinamika e zgjedhjeve në Universitetin e Prishtinës është përcaktuar tashmë nga Komisioni Qendror Zgjedhor.

  Më 29 korrik pritet të përfundojnë procedurat për përzgjedhjen e rektorit, ku Këshilli Drejtues do të votojë kandidatët për këtë pozitë.

  Sipas Organizatës për Rritjen e Cilësisë në Arsim, emërimi i anëtarëve të rinj të Këshillit Drejtues mund të ketë ndikim negative në këtë proces.

  Rektori i ri do të emërohet pasi që pro tij të votojnë minimumi pesë anëtarë të Këshillit Drejtues.

  Prej pasluftës UP ka ndërruar disa rektorë shumica e të cilëve kanë qenë pjesë e politikës përfshirë Mujë Rugovën e PDK’së dhe Ibrahim Gashin e AKR’së.

  https://video.gjirafa.com/embed/kush-do-te-jete-rektor-i-ri-i-up-se?autoplay=true

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Lajme23 Korrik 2024
  Valon Prestreshi, njohës i rrethanave ekonomike në vend thotë se Qeveria e Kosovës duhet ta rrisë nivelin e angazhimit për bashkëpunim ekonomik...
  Lajme23 Korrik 2024
  Opozita serbe ka paraqitur një plan ku përfshihen disa pika. Anëtarët e opozitës Çedomir Stojkoviq dhe Ivan Videnoviç u deklaruan se Serbia...
  Lajme23 Korrik 2024
  Policia e Kosovës bashkë me Prokurorinë e Shtetit, janë duke zhvilluar një aksion në Pejë kundër disa të dyshuarve për dallavere me...
  Të tjera
  Lajme23 Korrik 2024
  Prokuroria Speciale e Kosovës, dje bëri të ditur se edhe sot do ta intervistojë ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Sipas PSRK-së, intervistimi...
  Ekonomi23 Korrik 2024
  Dyshekët e prodhuar në Kosovë janë produkti kryesor që  eksportohet nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) së paku gjatë...
  Bota/Rajoni23 Korrik 2024
  Zëvendëspresidentja amerikane Kamala Harris ka festuar sigurimin e mjaftueshëm të miratimeve të delegatëve për të fituar nominimin presidencial demokrat. “Sonte, jam krenare...
  Lajme23 Korrik 2024
  Moti sot parashihet të jetë kryesisht me diell. Vranësirat më të fokusuara parashihen përreth relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...
  Lajme22 Korrik 2024
  E pandehura pranoi SMS në 3 të mëngjesit pastaj e çoi me veturë në Drenas- çfarë ndihme iu ofrua Faton Hajrizit pas...
  Lajme22 Korrik 2024
  Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ftuar që të jetë pjesë e një debati publik mes tij dhe kryeministrit aktual, Albin Kurti....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.