Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari-Lila: Nëse PDK nuk e ndryshon projektligjin për UÇK’në, VV nuk ndryshon qëndrim

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Deputetja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka folur për dështimin e Projektligjit për vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  Ajo ka thënë se subjekti parlamentar që përfaqëson, nuk ishin pro këtij projektligji për arsye të çështjeve parimore.

  ”Nga Vetëvendosje është bërë publik qëndrimi për mosmbështetje të projektligjit – që është për të gjitha të metat që ka ky projektligj, për mënyrën se si është sjellë”.

  ”Për faktin se si po synohet tash të prezantohen vlerat apo të manipulohen me atë se nuk është askush në Kosovë”, thotë ajo.

  Në Info Magazine të Klan Kosovës, Kusari-Lila pretendon se Projektligji i propozuar nga PDK, iu bënë më shumë dëme se sa dobi vlerave të UÇK-së.

  ”Ekziston një dallim përmbajtësor mes asaj të thuhet se je kundër ushtrisë, se je forcë e armatosur dhe për atë që është  një projektligj që sillet në një format që është në kundërshtim me atë që ka qenë në fakt Ushtria Çlirimtare e Kosovës”.

  ”Nuk është vetëm për të vendosur një projektligj sa për të thënë”.

  ”Por është një projektligj që më shumë bënë dëme sesa dobi në vet vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

  ”Nëse është serioze PDK-ja, ka pasur shumë forma e mundësi të tjera, për vite me radhë që ta prezantojë projektligjin apo vlerat e UÇK-së në mënyrë si duhet”.

  ”Kjo ka të bëjë me atë se si u tentua të manipulohej me emrin e UÇK-së në periudhën e pasluftës. Unë për aq sa e kam lexu, mënyra si janë të prezantuara disa nene më tepër ngjajnë një deklarate politike sesa projektligji”.

  ”Të kalohet një projektligj kur ka aq shumë mangësi, më mirë është të trajtohet e punohet si duhet”.

  A do të ndryshojë qëndrim Vetëvendosje lidhur me Projektligjin për vlerat e UÇK-së të propozuar nga PDK?

  ”Nëse është në të njëjtin format, nuk ka hapësirë që të ndryshohet qëndrimi i VV-së. Po flas për qëndrim parimor, jo për çështje të afatit kohor apo inateve politike”.

  Kusari-Lila e cila njëherit është edhe kryetare e Alternativës, nuk ka komentuar shumë krahasimet që u bënë ndaj subjekteve VV e LDK ku i cilësuan si të Listës Serbe, meqë nuk e mbështetën Projektligjin për UÇK-në.

  ”Një diskurs i tillë nuk i sjell të mira as demokracisë në vend”.

  ”Nuk do të lëshohem në komente të tilla sepse është bërë kjo punë si e llastikut me Listën Serbe, kur ju duhet i marrin në koalicion, kur s’ju duhet i fyejnë i shajnë. Nuk është në kulturën parlamentare”.

  ”Zbritja në çfarëdo niveli të fyerjeve e sharjeve, nuk i bënë nder fare”.

  ”PDK për vite me radhë ka qenë bashkë me Listën Serbe – nuk është diskurs me vlerë të shtuar rënia në nivel të diskutimeve të tilla”.

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Jörn Rohde, ambasadore i Gjermanisë në Kosovë, ka kërkuar sërish nga Qeveria e Albin Kurtit që të punojë urgjentisht në plotësimin e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Është gjetur dhe konfiskuar në veri të Kosovës një veturë me targa gjermane, e cila dyshohet se është vjedhur në Gjermani. Sipas...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.