×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari-Lila: Nëse PDK nuk e ndryshon projektligjin për UÇK’në, VV nuk ndryshon qëndrim

  FrontOnline
  13 Gusht 2020

  Deputetja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila ka folur për dështimin e Projektligjit për vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  Ajo ka thënë se subjekti parlamentar që përfaqëson, nuk ishin pro këtij projektligji për arsye të çështjeve parimore.

  ”Nga Vetëvendosje është bërë publik qëndrimi për mosmbështetje të projektligjit – që është për të gjitha të metat që ka ky projektligj, për mënyrën se si është sjellë”.

  ”Për faktin se si po synohet tash të prezantohen vlerat apo të manipulohen me atë se nuk është askush në Kosovë”, thotë ajo.

  Në Info Magazine të Klan Kosovës, Kusari-Lila pretendon se Projektligji i propozuar nga PDK, iu bënë më shumë dëme se sa dobi vlerave të UÇK-së.

  ”Ekziston një dallim përmbajtësor mes asaj të thuhet se je kundër ushtrisë, se je forcë e armatosur dhe për atë që është  një projektligj që sillet në një format që është në kundërshtim me atë që ka qenë në fakt Ushtria Çlirimtare e Kosovës”.

  ”Nuk është vetëm për të vendosur një projektligj sa për të thënë”.

  ”Por është një projektligj që më shumë bënë dëme sesa dobi në vet vlerat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”.

  ”Nëse është serioze PDK-ja, ka pasur shumë forma e mundësi të tjera, për vite me radhë që ta prezantojë projektligjin apo vlerat e UÇK-së në mënyrë si duhet”.

  ”Kjo ka të bëjë me atë se si u tentua të manipulohej me emrin e UÇK-së në periudhën e pasluftës. Unë për aq sa e kam lexu, mënyra si janë të prezantuara disa nene më tepër ngjajnë një deklarate politike sesa projektligji”.

  ”Të kalohet një projektligj kur ka aq shumë mangësi, më mirë është të trajtohet e punohet si duhet”.

  A do të ndryshojë qëndrim Vetëvendosje lidhur me Projektligjin për vlerat e UÇK-së të propozuar nga PDK?

  ”Nëse është në të njëjtin format, nuk ka hapësirë që të ndryshohet qëndrimi i VV-së. Po flas për qëndrim parimor, jo për çështje të afatit kohor apo inateve politike”.

  Kusari-Lila e cila njëherit është edhe kryetare e Alternativës, nuk ka komentuar shumë krahasimet që u bënë ndaj subjekteve VV e LDK ku i cilësuan si të Listës Serbe, meqë nuk e mbështetën Projektligjin për UÇK-në.

  ”Një diskurs i tillë nuk i sjell të mira as demokracisë në vend”.

  ”Nuk do të lëshohem në komente të tilla sepse është bërë kjo punë si e llastikut me Listën Serbe, kur ju duhet i marrin në koalicion, kur s’ju duhet i fyejnë i shajnë. Nuk është në kulturën parlamentare”.

  ”Zbritja në çfarëdo niveli të fyerjeve e sharjeve, nuk i bënë nder fare”.

  ”PDK për vite me radhë ka qenë bashkë me Listën Serbe – nuk është diskurs me vlerë të shtuar rënia në nivel të diskutimeve të tilla”.

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Mark Rutte me siguri do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i ardhshëm i aleancës së NATO-s, pasi 32 anëtarë të Aleancës ranë...
  Lajme20 Qershor 2024
  Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi, ka nevojë për ndihmën e të gjithëve. Ai vuan nga një sëmundje dhe...
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Të tjera
  Sport20 Qershor 2024
  Federata e Futbollit të Serbisë i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të UEFA-s, Teodor Teodoridis, pas skenave në ndeshjen ndërmjet...
  Sport20 Qershor 2024
  Edhe pse goglat e pozicionuan në grupin B, të cilësuar si grupi i ferrit, me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë, Shqipëria ka zhvilluar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.