×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari-Lila: Isa Mustafa që nga fillimi kishte skenarin për ta rrëzuar Kurtin

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Kryetarja e Alternativës, njëherësh deputetje e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari – Lila, ka folur për zhvillimet politike në vend.

  Duke komentuar rrëzimin e “Qeverisë Kurti”, ajo e ka quajtur si plan të menduar më herët nga kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa.

  adje, ajo ka shtuar se LDK është në koordinim të plotë me Partinë Demokratike të Kosovës, ndërsa tha se Qeveria Hoti është bërë me pazare që kanë degraduar nën çdo nivel.

  “Mendoj se përgjithësisht fakti se u negociua një marrëveshje me aq shpejtësi dhe mënyra se si në tërësi u bë pazari politik është degraduese”, ka thënë Kusari – Lila në “Pa maskë”, në televizionin T7, lidhur me formimin e Qeverisë Hoti.

  Sipas saj, nuk duhet harruar se për koalicionin e LDK-së me VV-në u desht të kalojnë muaj, ndërsa LDK e arriti brenda ditësh koalicionin me parti të tjera.

  “Duket se e kishte këtë plan prej kohës kur ne negocionim. Priste kalimin e Nismës që mbeti nën prag dhe disi u bë puna që ëshë z. Isa Mustafa me deklaratat e tij politike të fliste fjalë të mira për kreun e Nismës. Pastaj të dakordohet dhe të thotë se do të bashkëpunonte. Thuajse ky skenar ishte i përgatitur para se të lidhej marrëveshja me Lëvizjen Vetëvendosje”, ka deklaruar Kusari – Lila.

  Sipas saj, LDK nuk është e koordinuar vetëm me partitë me të cilat është sot në koalicion, por është në koordinim të plotë edhe me PDK-në.

  “Është shumë e dukshme se LDK dhe PDK janë bashkë sepse sikur të ishte ndryshe, ne do të kishim një mocion mosbesimi shumë shpejtë dhe mund ta rrëzonim qeverinë jo legjitime e cila udhëhiqet nga Avdullah Hoti”, ka thënë Kusari – Lila.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Emisari i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka thënë se vërehen shumë probleme në Rregulloren e re të Bankës Qendrore të...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.