×
 • Lajme
 • Lajme

  Kusari-Lila: Emërimi i Zemajt ministër i Shëndetësisë, ofendim për qytetarët

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Deputetja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se emërimi i Armend Zemajt në pozitën e ministrit të Shëndetësisë, është qasje joserioze dhe ofendim për qytetarët e Kosovës.

  Sipas saj, LDK-ja me emërimin e një juristi në këtë pozitë, në kohë pandemie, ka ofenduar qytetarët dhe “është tendencë vetëm që të vihet në pushtet”.

  “Numri i rasteve që po rritet nuk po merret seriozisht. Kemi një situatë në të cilën qytetarët janë tërhequr nga numri i madh i masave mbrojtëse. Po vërehet se ka edhe pak kontroll. Ka ndryshim drastik mes asaj që ka bërë ish-ministri Arben Vitia dhe komunikimin e tij dhe Zemajt që është munduar të gjejë arsye e shkaqe e s’ka pas seriozitet për rrethanat”, ka deklaruar ajo në KTV.

  “Duhet të ketë person që e kupton seriozitetin e situatës. Në fund nëse je në pozitë të tillë, s’je vetëm i partisë që të ka deleguar, por i gjithë qytetarëve. Sjelljen e Zemajt e konsideroj joserioze. Vetë emërimi i tij pa bagazh në sektorin e shëndetësisë ka qenë joserioze, dhe gati se ofendim për qytetarët, nga ana e LDK-së. Është jurist, ka bagazh në punët parlamentare, është përfolur si i nominuar për Bujqësi e në fund doli ministër i Shëndetësisë. Kjo tregon mungesën e seriozitetit për trajtimin e pozitave qeveritare. Ka pas tendencë vetëm që të vihet te pushteti. Të tjerat janë subjekt i pazarit. Ndodhi mu në mes të pandemisë”.

  Kusari-Lila ka thënë po ashtu se Qeveria Hoti në programin për menaxhimin e pandemisë si pikë të dytë ka imunizimin kolektiv. Këtë ajo e konsideron të gabuar, duke e ndërlidhur me Suedinë “si shembull që s’ka qenë i suksesshëm”.

  KEDS njofton për punime në rrjet, në këto komuna do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sot, në pritjen e organizuar nga Baroness Blake për nderë të Ditës së Falmurit Kombëtar, ambasadori i Republikës së Kosovës, në Britani,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Banorët e Fushë Kosovës kanë mbetur pa ujë që gjashtë orë, të martën, më 28 Nëntor në ditë feste. Kështu i tha...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Gjykata Themelore në Gjakovë ia ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh zyrtarit policor, E.S., që dyshohet për kryerjen...
  Të tjera
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.