×
 • Lajme
 • Lajme

  Kurtishaj: E papranueshme gjobitja e kompanive që merren me transportin e turistëve nga Shqipëria

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Ruzhdi Kurtishaj, kryetar i Kuvendit te Odës Ekonomike dhe njëherit pronar i kompanisë Sharr Travel, ka thënë se është e pa pranushme gjobitja e Operatoreve Ekonomik që merren me transportin e lirë të udhëtarve për pushimet verore në Shqipëri, shkruan Front Online.

  Në një postim në Facebook, Kurtishaj ka thënë se janë pro zbatimit të rregullores ligjore për mbajtjen e maskave dhe dezinfektantëve, por kundër dënimeve.

  “Jemi për zbatim të rregullativës ligjore për përdorim të maskave dhe dezinfektanteve në autobusë, por jo denime sepse ky lloj transporti me autobus nuk është me linja sipas rendit të udhëtimit por transport i lirë i organizuar për qytetarët ne shumicen e rasteve janë familjarë që shkojnë për pushime verore”, ka shkruar Kurtishaj.

  Ai gjithashtu ka thënë se është e padrejtë që udhëtimet në Turqi me aeroplan të mos gjobiten, ndërsa ato me autobusë drejt vendeve të rajonit po, ndonëse sipas tij nuk kanë shumë dallime në sistem.

  “Si eshte e mundur te mos ruhet distanca sociale ne aeroplan per turqi per qytetaret e Kosoves qe shkojnë ne pushime atje e duhet te ruhet distanca socjale ne mes nenes e femijes, vllaut ndaj vllaut apo bashkshortit ndaj bashkshortes qe duan ti kalojne pushimet ne Shqiperi, ku sistemi i ajrosjes per aeroplan dhe autobus eshte i njejte.”, deklaroi tutje Kurtishaj.

  Postimi i plotë i Kurtishajt:

  E pa pranushme gjobitja e Operatoreve Ekonomik që merren me transportin e lirë të udhëtarve për pushimet verore në Shqipëri.

  Jemi për zbatim të rregullativës ligjore për përdorim të maskave dhe dezinfektanteve në autobusë, por jo denime sepse ky lloj transporti me autobus nuk është me linja sipas rendit të udhëtimit por transport i lirë i organizuar për qytetarët ne shumicen e rasteve janë familjarë që shkojnë për pushime verore.

  Si eshte e mundur te mos ruhet distanca sociale ne aeroplan per turqi per qytetaret e Kosoves qe shkojnë ne pushime atje e duhet te ruhet distanca socjale ne mes nenes e femijes, vllaut ndaj vllaut apo bashkshortit ndaj bashkshortes qe duan ti kalojne pushimet ne Shqiperi, ku sistemi i ajrosjes per aeroplan dhe autobus eshte i njejte.

  Stop gjobave , nuk duhet që permes gjobave të justifikohet puna e kujdoqoftë gjoja që po e luftojmë epidemin COVID 19.

  Kush janë parakushtet efektivitetit dhe efiçiencës?
  Nga Rubrika
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...
  Lajme01 Mars 2024
  Në gjykimin ku Milorad Gjokoviq po akuzohet për krime lufte, dëshmitarët Shaban dhe Selman Gashi, të premten kanë deklaruar se në vitin...
  Të tjera
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një shpërthim i fuqishëm në Lushnjë ka lënë të vdekur dy persona ndërsa janë lënduar edhe shtatë të tjerë. Mes të lënduarve...
  Lajme01 Mars 2024
  Ka shkuar në dy numri i personave të vdekur pas shpërthimit të fuqishëm që ndodhi në një depo në Lushnjë. Viktima raportohet...
  Vip01 Mars 2024
  Ish-missi dhe këngëtarja e njohur shqiptare, Drenusha Latifi, këto ditë është bërë temë e mediave rozë pas denoncimit të dhunës që ish-bashkëshorti...
  Sport01 Mars 2024
  Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, e kishte zakon të besonte dhe të kërkonte këshill nga legjenda, Johan Cruyff, në lidhje me vendimet...
  Lajme01 Mars 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë qëndrimit në Turqi ka takuar presidentin e Guinea Bissau, Umaro Sissoco Embaló. Teksa ka njoftuar për...
  Vip01 Mars 2024
  Ledjona Xheladinaj ka marrë një vendim për tu larguar nga formati “Big Brother”. Në një bisedë me Erjolën ajo tregon se nuk...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.