×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryetari i Odës së Mjekëve: Në tri javët e fundit janë infektuar 250 mjekë dhe mbi 500 infermierë

  FrontOnline
  04 Gusht 2020

  Kryetari i Odës së Mjekëve, Plaurat Sejdiu në RTV Dukagjini thotë se sistemi shëndetësorë është duke u menaxhuar me “tehun e thikës”.

  Ai thotë se një pjesë e mjekëve kanë kaluar në lodhje kronike.

  “Bëhet fjalë për gjashtë muaj ditë punë të pandërprerë. Vetëm në tri javët e fundit janë infektuar mbi 250 mjekë dhe mbi 500 infermierë. Pra flitet për rreth 800 personel shëndetësorë të infektuar”, tha ai.

  Sejdiu thotë se për shkak të kësaj gjendje do të bëhet një riorganizim i personelit shëndetësorë për shërbim më të mirë të pacientëve.

  “Po mendojmë që edhe një pjesë të personelit shëndetësorë që kanë sëmundje kronike t’i tërheqim nga vija e parë e frontit”.

  Kryetari i Odës së Mjekëve thotë se nuk mund të llogarisin shumë në “100 ushtarët e ri” që i ka rekrutuar Ministria e Shëndetësisë pasi sipas tij ata “nuk dinë të përdorin mirë armët dhe mund të vrasin vetën”.

  Sejdiu ka dhënë edhe një propozim që sipas tij qytetarët në vend të gjobave më të holla të dënohen me punë të lehta siç janë pastrimi i objekteve spitalore apo asistimi në kuzhina.

  “Atëherë ata do të shihnin pasojat e mosrespektimit të masave të caktuara nga qeveria”, tha ndër të tjera Plaurat Sejdiu.

  Juliana: E kuptoj që e kam lëndu djalin dhe e marr mbi supet e mia këtë (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve, Agim Shahini ka vlerësuar se sanksionet e BE-së kundër Kosovës dhe të Kosovës kundër Serbisë kanë...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur ankesa se nuk pati asnjë iniciativë, nga palët kosovare dhe ajo serbe, për...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia Rajonale në Ferizaj gjatë muajve të fundit ka realizuar një varg planesh operative në komunikacion me qëllim të parandalimit të aksidenteve....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Sport25 Qershor 2024
  Futbollisti kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, është shprehur i ngazëllyer që ishte pjesë e skuadrës kuqezi në Evropianin ‘Gjermani 2024’....
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.