[wp-story]

Front TV

Kryeministri Hoti përplaset me deputetet e VV-së dhe PDK-së për situatën në polici

Kryeministri Hoti përplaset me deputetet e VV-së dhe PDK-së për situatën në polici
12:24 | 17 Shtator 2020

Me polemika ka vazhduar sesionin e ri Kuvendi i Kosovës, ku po mbahet seancë plenare.

Në deklarimet jashtë rendit të ditës, ishte deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu ajo që ngriti shqetësimin e gjendjes së policëve të Kosovës që kanë qenë të angazhuar në luftën kundër COVID-19, dhe respektimit të masave të institucioneve.

E duke u përgjigjur, Hoti tha se ka takuar sindikatën e policisë, nga ku janë evidentuar orët shtesë, të cilat edhe do të paguhen.

“Ne me ministrin dhe drejtorin e Policisë e kemi takuar sindikatën e policisë dhe kemi evidentuar edhe orët shtesë që të vitit të kaluar që s’janë paguar ende. Po e evidentojmë edhe koston e shujtës për policët që janë angazhuar 12 orë gjatë pandemisë”, tha Hoti.

I menjëhershëm ishte reagimi i Musliut. Kjo e fundit tha se nuk i intereson kush ka qenë kryeministër në të kaluarën, në kontekstin se gjendja aktuale e policëve është e mjerueshme.

“Bash nuk më intereson kush ka qenë kryeministër vjet, as para 3 muajve. E rëndësishme është që policisë t’i krijohen kushtet për punë. Është e kotë bisedimet me sindikata, teksa policia po ballafaqohet me probleme serioze në Kuvend”, tha ajo.

Në debat për policët u përfshi edhe nënkryetarja e VV-së, Fatmire Kollçaku, e që shkaktoi reagimin e ashpër të Hotit.

“A e dini ku e keni hallin ju, ju doni me u ballafaqu me mu, me u sha me këtë qeveri. Unë e kam gjetë këtë situatë. Unë e kam gjetë situatën me 390 euro pagë bazë të policëve që dalin në rrugë. I kam tre muaj si kryeministër. Pyetini policët kur kam qenë ministër i Financave si kanë kalu me mu. I keni nxjerrë policët 12 orë në rrugë. E futët vendin në karantinë të plotë. Edhe shkoni krenohni pse numrat nuk janë rritur kur njerëzit ishin të mbyllur”, u shpreh Hoti.

 

Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës

Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Kosovës

Δημοσιεύτηκε από Front Online στις Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου 2020

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera