×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryeministri Avdullah Hoti emëron 22 zëvendësministra

  FrontOnline
  21 Qershor 2020

  Ka më shumë se dy javë që mori detyrën. E kryeministri Avdullah Hoti, deri më tani në kabinetin e tij qeveritar ka emëruar, 22 zëvendësministra.

  Disa nga të cilët, janë riemëruar, pasi mbanin të njëjtën pozitë, edhe në Qeverinë Kurti.

  Në ministrinë e Financave është riemëruar si zëvendësministër, Agim Krasniqi.

  Artan Berisha, Arton Retkoceri dhe Hamza Balje janë emëruar si zëvendësministra të rinjtë në Ministrinë e Infrastrukturës.

  Kryeministri Hoti, në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës deri më tani ka emëruar vetëm dy zvm, Bekim Brestovcin dhe Bashkim Krasniqin.
  Ndërkohë, në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale janë emëruar, Besart Dreshaj e Bashkim Krasniqi.

  Engelbert Zefaj, Valdete Bajrami e Qazim Rrahmani janë zëvendësministrat e rinjtë në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

  Në ministrinë për komunitet dhe kthim, këto pozita do i mbajnë Enis Sulejmanovic dhe Selim Kryeziu.

  Enver Hoti, është zëvendësministri i vetëm deri më tani në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural.

  Edhe ministria e Pushtetit Lokal deri më tani, ka vetëm një zëvendës ministër, Fatbardha Eminin.

  Njëjtë edhe Ministra e Drejtësisë, deri më tani ka vetë Florian Dushin si zv.ministër.

  Muharrem Sfarqa, zëvendësministër në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit, së bashku me Sema Spahiun.

  Nexhat Ramadani, zëvendësministër në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë.

  Resul Makreshi, zëvendësministër në Ministrinë e Shëndetësisë.

  Ndërkohë, në MPB janë emëruar dy zvministra, Yildiray Bayram dhe Zafir Berisha.

  Nga Qeveria e Kosovës, nuk i kanë treguar Televizionit, nëse do emërohen zvministra të tjerë, apo edhe cili është numri i planifikuar i zvministrave që Hoti do ti ketë në kabinetin e tij.

  Kujtojmë se, Qeveria paraprake ajo e Albin Kurtit, kishte 35 zëvendës ministra.

  Ky numër ishte dukshëm më i vogël se ai i Qeverisë së mëparshme, i Qeverisë Haradinaj, në të cilën kishte rreth 80 zëvendës-ministra, më së shumti që nga koha e pasluftës.

  Kjo e fundit, vazhdimisht ishte kritikuar, për këtë numër enorm të zvministrave në kabinet.

  https://video.gjirafa.com/embed/qeveria-hoti-emeron-22-zv-ministra?autoplay=true

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  E diela pritet që të jetë e qetë sa i përket ngjarjeve të ditës që do të zhvillohen sot në vendin tonë....
  Lajme23 Qershor 2024
  Gjenerali amerikan në pension, Wesley Clark, sot do të jetë për vizitë në Kosovë. Ai do të takohet në mëngjes me kryetarin...
  Lajme23 Qershor 2024
  Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot parashihet të mbajë mot me diell dhe vranësira të pjesëshme,të cilat siç...
  Të tjera
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Holanda po investon më shumë se 420 milionë dollarë për të prodhuar automjete luftarake të dizajnuara nga Suedia për Ukrainën. Sipas portalit...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Guvernatori i shtetit të Ajovas urdhëroi dërgimin e helikopterëve në një qytet të vogël për të evakuuar njerëzit nga shtëpitë e përmbytura...
  Bota/Rajoni22 Qershor 2024
  Edhe një tjetër aksident trafiku ka ndodhur pasditen e kësaj të shtunë në Durrës. Si pasojë ka vdekur ngasësi i veturës, i...
  Lajme22 Qershor 2024
  Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se në Ditën Memoriale të Komunitetit Egjiptian ka vizituar disa...
  Sport22 Qershor 2024
  Belgjika e ka mbyllur në epërsi pjesën e parë ndaj Rumanisë (1:0), në ndeshjen e Grupit E. Belgët kanë bërë një nismë...
  Sport22 Qershor 2024
  Pas fitores bindëse 3:0 të Portugalisë ndaj Turqisë në Euro 2024, mbrojtësi veteran Pepe ka vlerësuar performancën e ekipit të tij dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.