Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Kryediplomatja kosovare në Mal të Zi, takon përfaqësuesit e shqiptarëve

  FrontOnline
  25 Korrik 2020

  Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj Stublla, po qëndron sot për një vizitë zyrtare në Mal të Zi.

  Vizitën atje, Haradinaj-Stublla e ka filluar me takime në Uqlin.

  “Fillova me Ulqinin e fëmijërisë së secilit prej nesh.Një takim shumë i përzemërt me Nënkryetarin e Parlamentit të Malit të Zi, Deputetin shqiptar, Genc Nimanbegu dhe Kryetarin e “Forcës”, z.Nazif Cungu.”, ka shkruar ministrja.

  Ajo thotë se me Nimanbegun e Cungun kanë diskutuar për sfidat e shqiptarëve që jetojnë në Mal të Zi dhe për pritjet e tyre nga Kosova, derisa thotë se është e lumtur teksa sheh që në Kuvendin e Malit të Zi flitet shqip.

  “Është krenari të dëgjosh gjuhën shqipe tek mbronë veten në Kuvend dhe është jehonë thirrjeje për dinjitet.Me z.Nimanbegu dhe z.Cungu diskutuam për sfidat e shqiptarëve këtu, pritjet e tyre nga ne si Republikë e Kosovës si dhe qëllimin e sinqertë të kësaj vizite për fuqizimin politik të shqiptarëve në Mal të Zi”, ka përfunduar Haradinaj-Stublla.

  Ditë më parë kryediplomatja kosovare kishte vizituar edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka mohuar se sot është ndaluar nga KFOR-i për ta vizituar në zyrën e tij kryetarin e...
  Lajme09 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe...
  Lajme09 Qershor 2023
  Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.