×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Koronavirusi i merr jetën udhëheqësit indigjen, mbrojtësit të betuar të Amazonës

  FrontOnline
  18 Qershor 2020

  Shefi karizmatik indigjen i Amazonës, Paiakan, vdiq të mërkurën nga koronavirusi. Lajmin e bënë me dije aktivistët e mbrojtjes së pyjeve të shiut.Paiakan, i cili u bë i famshëm për udhëheqjen e luftës kundër projektit hidroelektrik të Belo Monte në vitet 1980, vdiq në një spital në Redencao në veri të Brazilit, tha Gert-Peter Bruch, themeluesi i grupit mjedisor Planet Amazone.

  Paiakan, rreth 65-vjeç, ishte një udhëheqës i popullit Kayapo. Ai bëri aleanca me grupe të tjera indigjene, aktivistë ndërkombëtarë dhe të famshëm, dhe ishte një organizator kryesor i tubimit Altamira, një konferencë e vitit 1989 që mblodhi kundërshtarë të projektit Belo Monte dhe arriti të bindë Bankën Botërore të tërheqë fondet, megjithëse projekti pastaj vazhdoi deri në vitin 2011.

  Ekziston vetëm një njollë mbi të kaluarën e tij, denoncimi për dhunë seksuale nga një studente jo autoktone, një akuzë që sipas shumë zërave ishte një spekulim për të penguar betejat e tij.Kur u nominua për Çmimin Nobel për Paqen, ai po luftonte fort kundër planit të presidentit brazilian Jair Bolsonaro për hapjen e tokave të reja të Amazonës për bujqësi dhe shfrytëzim të minierave.

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Mbështetja e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë nuk përfshin dërgimin e trupave evropiane ose të NATO-s atje, tha të martën...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se ka mbërritur sot në Arabinë Saudite për të zhvilluar bisedime me Princin e Kurorës, Mohammed bin...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i AAK’së, Ramush Haradinaj, ka shkuar për ngushëllime të familja e Shkumbin Hebibaj, që vdiq dje pasi u godit nga një...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka thënë se në vitin 2023 është lidhur me internet ‘broadband’ fshatin e fundit të mbetur. Kështu,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Komandanti i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja, gjeneralmajor Ozkan Ulutas, kryesoi sot ceremoninë e ndërrimit të komandës së Komandës Rajonale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Një person është gjetur i vdekur në bodrumin e një ashensori të një ndërtese në rrugën Gjilan-Kamenicë. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kuvendi i Komunës së Prishtinës sot në mbledhjen e jashtëzakonshme ka shkarkuar kryesuesin e Kuvendit, Pëllumb Bajçinovci. 33 anëtarë të kuvendit komunal...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.