×
 • Lajme
 • Lajme

  Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes e fton për raportim Agim Veliun

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes, kryesuar nga Bekë Berisha, zv/kryetar i komisionit, u shqyrtua raporti vjetor i Agjencisë për Informim dhe privatësi, për vitin 2019.

  Raporti u prezantua nga drejtori i përgjithshëm i kësaj agjencie, Bujar Sadiku, ndërkaq, anëtarë të Komisionit kërkuan një varg sqarimesh nga ai. Me theks të veçantë, u diskutua lidhur me kërkesat për qasje në dokumente zyrtare, vendimet e ankesave të qytetarëve apo atyre zyrtarëve të cilëve u është shkelur privatësia dhe një sërë çështjesh tjera që ndërlidhen me punën e kësaj agjencie.

  Po ashtu, u kërkua nga përfaqësues të kësaj agjencie që të jenë të kujdesshëm dhe këmbëngulës në zbatim të ligjit.

  Pas shterimit të diskutimit lidhur me këtë raport, Komisioni diskutoi edhe lidhur me zgjedhjen e Komisionerit të Agjencisë për Informim dhe Privatësi, duke theksuar në vijim që paneli të vazhdojë tutje punën për zgjedhjen e Komisionerit.

  Krejtësisht në fund, Komisioni, miratoi raportin dhe procedohet në seancë plenare.

  Komisioni po ashtu vendosi që në mbledhjet e radhës të ftohen për raportim ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, dhe më pas të raportojë edhe u.d i kryeshefit të Inspektoratit Policor të Kosovës.

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Lajme18 Qershor 2024
  Profesori i Universitetit Johns Hopkins në Washington, Edward P. Joseph ka folur për insistimin e Kryeministrit Albin Kurti për një draft -statut...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.