×
 • Lajme
 • Lajme

  KMDLNJ mbështet vendimin e BIK-ut për mos faljen e namazit për Kurban-Bajram

  FrontOnline
  30 Korrik 2020

  Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive dhe Njeriut (KMDLNJ) ka mirëpritur vendimin e Bashkësisë Islame të Kosovës për mos faljen e namazit të Kurban- Bajramit në xhami, për shkak të COVID-19.

  Në një reagim për media thuhet se BIK-u ka bërë një veprim shumë të mirë në mbrojtje të shëndetit të besimtarëve që do ta falnin namazin në xhami, por edhe të familjeve të tyre dhe rrethit ku jetojnë.

  “E pranuam apo jo, Kosova është në një gjendje të jashtëzakonshme, me tendencë të përkeqësimit të situatës dhe rrezikimit të përgjithshëm të shëndetit të qytetarëve të Kosovës andaj të gjithë duhet të sillemi në përputhje me situatën e krijuar”, thuhet në reagim.

  KMDLNJ sugjeron qytetarët e Kosovës t’u përmbahen rekomandimeve të institucioneve përgjegjëse, të festojnë Kurban-Bajramin në shtëpi, pa bërë vizita familjare si më parë dhe se mbështet vendimin e BIK-ut në tërësi si kontribut për luftimin e pandemisë së shkaktuar nga COVID-19.

  Në situatën aktuale, KMDLNJ vlerëson se me masat kufizuese, besimtarëve të besimit islamë nuk u janë shkelur të drejtat e njeriut për faktin që e drejta për jetë është themel i të gjitha të drejtave mbi të cilën ndërtohen dhe realizohen të drejtat tjera.

  Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, në një adresim para mediave ka konfirmuar se për shkak të gjendjes së rënduar me Covid-19 nuk do të falet namazi i Kurban Bajramit nëpër xhamitë e Kosovës.

  Po ashtu për 10 ditë do të pezullohen edhe namazet nëpër xhamitë e vendit. Ai ka thënë se këtë hap e kanë ndërmarrë për të ruajtur shëndetin publik. Po ashtu Tërnava ka bërë apel që të mos ketë as vizita familjare.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Pas miratimit me sukses të raportit të raportueses për Kosovën, Dora Bakoyannis, nga Komiteti për Politikë dhe Demokraci i Këshillit të Evropës,...
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Të tjera
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.