×
 • Lajme
 • Lajme

  Klinaku zbulon çka ju tha zyrtarëve të EULEX’it: Në kompjuter të Nasim Haradinajt gjeni vetëm këngë patriotike

  FrontOnline
  28 Shtator 2020

  Sekretari i OVL-UÇK’së, Faton Klinaku i ftuar në emisionin Frontal në T7 ka folur lidhur me aksionin e EULEX’it në zyrat e veteranëve.

  Ai ka thënë se nuk ju kanë bërë thirrje qytetarëve që të protestojnë para selisë së veteranëve në momentin kur po bastiseshin zyrat.

  “Ne nuk i kemi bërë thirrje, kanë ardhë vetë veteranët, se janë shqetësuar se cka po ndodhë aty . Kam paraqitur shumë vërejtje aty, në ato proces verbale të cilat i kanë dërgu në Hagë, edhe gojarisht ju thashë përgjegjëses së tyre, mos të futen në zyrë se dyshojmë që ju mund të na leni ndonjë dokument, dhe mund të na montoni diçka të prekni diçka. Në fund kur është kryer kontrolla kemi nënshkruar në një dokument se çfarë kanë marrë ata sepse unë i kam përcjellë gjatë gjithë kohë”, ka thënë ai, derisa ka treguar edhe cka kanë marrë nga zyrat atë ditë pas operacionit.

  “Kanë marrë dy shtëpiza të kompjuterit, së pari sallën lartë e kanë kontrolluar tek konferenca për media, ato io kanë pa që janë aplikacione për kartela, pastaj në zyrën e kryetari, një kërkesë për ndryshimin e ligjit për Dhomat e Specializuara, e morën, dhe i thash ne jemi kundër juve natë e ditë deri sa të merret vendim në Kuvend, pastaj te Nasim Haradinaj në zyrë, kanë marrë shtëpizën, i thashë aty do të gjeni vetëm këngë patriotike. Pastaj tek Migjen Shala kanë vazhduar , por s’kanë marrë asgjë. Pastaj në zyrën time, në dhomën 4, dosjet dhe aplikacionet e veteranëve të luftës, vetëm nja dy i kanë shikuar dhe nuk i kanë kontrolluar. Pastaj kanë fillu tek zyrat tjera, tek një punëtor tek unë, e kanë marrë shtëpizën e kompjuterit dhe një pajisje USB që e kemi pas shumë më herët, aty i kemi ruajte kartelat e veteranëve, pastaj kanë marrë edhe një pajisje fotokopjuese që është jashtë funksionit dhe kanë marrë pajisjen e kamerave që ka xhiru që tregon xhirimet deri në një muaj. Prej dokumenteve s’kanë marrë asgjë”, ka thënë Klinaku.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Në mëngjesin e sotëm, nxënëset e shkollës Model “Qamil Batalli” në Prishtinë, filluan vaksinimin me vaksinën Human Papilloma Virus (HPV). Vaksina HPV...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, vlerëson se Republika e Kosovës sot gëzon lirinë e demokracinë sepse minatorët e Trepçës i mbrojtën ato...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka përmendur tre momente që sipas tij Turqia dhe presidenti i saj, Recep Tayyip Erdogan,  nuk do...
  Të tjera
  Vip20 Shkurt 2024
  Prezantuesja e njohur, Roza Lati njëherësh një ndër personazhet më të përfolura në sezonin e tretë të BBV Albania është bërë virale...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Ministrisë së Zhvillimit Rajonal, Almir Veliji ka dhënë dorëheqje nga pozita që ka mbajtur deri më tani për shkak të...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Është mbajtur ceremonia e Certifikimit të 200 të trajnuarve në modulet e avancuara të gjuhëve programuese, në kuadër të projektit “ICT for...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim përfaqësuese të Forumit Ekonomik të Grave, udhëhequr nga Saxhide Mustafa....
  Lajme20 Shkurt 2024
  Deklaratën e kryeministrit Albin Kurti se në ‘Bruksel do shkoj për ta nënshkruar marrëveshjen me Serbinë, nëse ai ftohet për ta bërë...
  Sport20 Shkurt 2024
  Bukayo Saka i është bashkuar një mori legjenda së Ligës Premier me dy golat kundër Burnleyt në fundjavë. Saka ka qenë në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.