×
 • Lajme
 • Lajme

  Klinaku: Bastisja ishte e kundërligjshme, Specialja nuk ka mandat

  FrontOnline
  25 Shtator 2020

  Pas 8 orësh ka përfunduar bastisja e zyrave të OVL UÇK-së nga Eulex-i. Sekretari i kësaj organizate Faton Klinaku tha se zyrtarët e Eulex-it kanë marrë vetëm disa shtëpiza, ndërsa tha se në dokumentet që i kanë konfiskuar nuk ka asgjë.

  Ai krejt këtë bastisje e ka konsideruar të kundërligjshme, pasi që sic thotë ai Gjykata Speciale është pa mandat që nga 2 gushti.

  “Sot ka ndodhur një bastisje e kundërligjshme, sepse Gjykata Special nuk ka mandat prej datës 2 gusht dhe kanë ardhur si nëe kohën e Jugosllavisë. Bastisja ka zgjatur sepse unë nuk kam pranuar të kryhet bastisja pa qenë prezent në secilën zyrë, sepse kam pasur frikë që do të bëjnë diçka. Dokumente nuk kanë marrë, por kanë marrë vetëm disa shtëpiza të kompjuterëve”, tha ai.

  Ndërkaq, avokati Tomë Gashi konfirmoi se kryetari Hysni Gucati dhe nënkryetari Nasim Haradinaj janë në proces për t’u dërguar në Hagë.

  “Ka zgjatur mbi 8 orë bastisja e Eulex-it në OVL UÇK. Besoj që kemi parë një skenë krejtësisht të panevojshëm. Fillimisht ka qenë dashur të jetë prezentë policia e Kosovës dhe jo që të gjitha këto bastisje dhe arrestimi të bëhet me anë të Eulex-it. Ajo që më së paku është dashur të ndodhë tanimë kemi të arrestuar dhe janë duke u transportuar për në Hagë. Z. Hysni Gucati është kryetar i OVL- UCK dhe z. Nasim Haradinaj. Ne kemi qenë prezent gjatë bastisjes dhe gjatë ndalimit të z. Gucatit, ndërsa Nasim Haradinaj është arrestuar në qendër të Prishtinës duke shkuar në një medium. Janë marrë disa shtëpiza dhe asgjë tjetër dhe incizimet e kamerave në javët e fundit”, ka thënë ai, raporton KP.

  Gashi tha arsyeja e vetme që është kryer kjo bastisje ndërlidhet me dokumentet e ardhura javëve të fundit, ndërsa arrestimi i dy personave është bërë me pretekstin kinse pengimin e drejtësisë.

  Ai tha se nuk është marrë asnjë dosje e veteranëve të UÇK-së.

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.