×
 • Lajme
 • Lajme

  Kelmendi për rastin e Karaçevës: Prishtina zyrtare nuk është bashkëpunuese me ndërkombëtarët

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Ish-deputeti, ish-zv/kryeministri dhe biznesmeni i njohur Ramiz Kelmendi ka reaguar pas rastit Karaçeva, kur forcat serbe u futën një kilometër në brendi të territorit të Republikës së Kosovës dhe ç’është më e keqja, ato e zunë në befasi Prishtinën zyrtare.

  Lajmi u nda nga banorë të zonës të cilët botuan video-xhirime nga ngjarja.Për rastin kryeministri Hoti heshti për rreth 24 orë, duke reaguar një ditë pas ngjarjes, e njejtë veproi edhe ministri i Mbrojtjes Anton Quni.

  Më vonë u raportua se ngjarja ka ndodhur në bashkërendim dhe bashkëveprim me KFOR-in.Ramiz Kelmendi me këtë rast, në reagimin e tij, fajin e hedh tek Prishtina zyrtare, të cilën e vlerëson jo-bashkëpunuese me KFOR-in dhe faktorin ndërkombëtarë në Kosovë.

  Kelmendi me të drejtë thotë se për raste të tilla, institucionet kosovare duhet që paraprakisht të kenë informacion nga mekanizmat ndërkombëtarë, mirëpo sipas Kelmendit, të njejtat, nuk kanë arritur të ndërtojnë bashkëpunim me këta mekanizma, me vet fajin e tyre.

  Postimi i plotë nga Ramiz Kelmendi:

  Hyrja e forcave ushtarake të Republikës së Serbisë në Territorin e Republikës së Kosovës është duke ndodhur në vazhdimësi dhe kjo po ndodhë për shkak të mangësive Institucionale në Prishtinë.
  -Në takimet e rregullta që mbahen nga Liderët institucionalë duhet qartësuar dhe informuar mbi marrëveshjet që ekzistojnë në mes të KFOR-it dhe Forcave ushtarake serbe apo ushtrive të tjera të shteteve me të cilat kufizohet Kosvova.– Lidershipi aktual duhet kuptuar që siguria e kufinjëve të Kosovës bie ekskluzivisht mbi mandatin e forcave të KFOR-it dhe përgjegjësia është nën komandën e NATO-së dhe me Kompetenca nga Kombet e Bashkuara. Andaj, derivat i kësaj, duhet që Ministritë përkatëse të kenë bashkëpunim të ngushtë me KFOR-in dhe duhet të qartësohet dhe ndërtohet ura e komunikimit ndër institucional në mënyrë që mos të kemi panjohuri dhe painformim nga këto institucione ndërkombëtare, duke e shqëtësuar më pas, me të drejtë opinionin, qytetarët, popullatën, me shkaktim pasigurie dhe tentim për shpërngulje nga trevat kufitare.– Kjo ndërhyrje po tregon se institucionet tona relevante të Intelegjencës, Policisë Kufitare të Kosovës dhe Forcave të Arnatosura nuk kanë nxjerrë një informim institucional dhe reagim adekuat, duke ftuar këshillin kombëtarë të Sigurisë dhe mekanizmave tjerë të cilët garantojnë qytetarët dhe kufinjtë shtetërorë.– Institucionet duhet të kenë informacione të shpejta e të sakta nga terreni mbi atë që ndodhë, pa kaluar kufirin, kur ka lëvizje brenda kufirit në marrëveshje me KFOR-in dhe jo këto informacione të vijnë dhe ti zënë në befasi Ministrat e resorëve përgjegjëse, duke mësuar lajmin edhe ata vet sikur popullata nga videokamerat e objektve ekonomike.– Duke e parë këtë realitet, konstatojë se qëndrimet, veprimet e institucioneve të Kosovës në vazhdimësi dhe në kundërshtim me këshillat dhe sygjerimet e Bashkësisë Ndërkombëtare, nxjerrin këso ndërhyrjesh të paparalajmëruara. Kjo tregon se mos-bashkëpunimi, mos-bashkërendimi dhe mos-bashkëveprimi me Bashkësinë Ndërkombëtare, në veçanti me SHBA-të po na largon nga e ardhmja e mirë dhe e shpejtë për Republikën e Kosovës dhe në njëfarë forme Bashkësia Ndërkombëtare vetëm po na e rikujton se Kosova nuk është dhe nuk mundë ti mbrojë kufinjtë e saj pa mbështetjen e focave të KFOR-it dhe NATO-së. Rasti i fundit i Karaçevës lë të kuptohet drejtë e mirë ky realitet.– Andaj, Institucione dhe Lider Institucional e Politike duhet që për secilin veprim që ndërrmirret për ndryshime, plotësime ligjore e në veçanti për ndryshime politike, apo ndryshime në dëm të bashkësive tjera, para se të vendosen çështjet në trajtim, të bashkëbisedohet me miqtë-Ambasadorin e SHBA-së dhe Ambasadorët e BE-së, sepse kjo na përafron dhe nuk krijon diferenca për të cilat po tregohet se jemi jo bashkëpunues dhe po ndodhë ftohja e raporteve komunikuese e krahas saj përsëri ato ndryshim-plotësime kokë më vete nuk po ndodhin – Deri kurë!?– Kështu ndodhi kur Bashkësia Ndërkombëtare sygjeronte ratifikimin e marrëveshjes me Malin e Zi. U kundërshtua, u kundërshtua dhe në fund u ratifikua por dëmet për padëgjueshmëri dhe bashkëpunim për kuptimin e interesave të përbashkëta mbetën.– Kemi edhe shumë raste tjera nga e kaluara dhe e sotmja për të cilat ne nuk po mundë të kuptojmë rolin vendimtarë që ka Bashkësia Ndërkombëtare në Kosovë – duke e parë edhe çfarë ndikimi ka në Glob.– Mos harroni – Qingji i mirë i thithë dy nëna ndërsa Qingji i zgjuar trë nëna!”-shrkuan Ramiz Kelmendi.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Zëvendësministri në MAPL, Arbër Vokrri, vlerëson se nuk do të ketë sukses iniciativa e serbëve për shkarkimin e kryetarëve në komunat veriore...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar indeksin e kostos së ndërtimit për tremujorin e tretë të vitit 2023. Sipas ASK-së, indeksi...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani, ka tregua se si ishte reagimi i policëve në momentet kur...
  Të tjera
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar sot për në Berlin të Gjermanisë. Atje kryeministri Kurti, i shoqëruar edhe nga...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, përmes një postimi në facebook ka treguar se pas datës së 20 dhjetorit punimet do...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, është shprehur se brutaliteti i sulmeve të 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit nuk e...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Ministria e Ekonomisë me mbështetje financiare të Bashkimit Evropian është duke subvencionuar pajisje për ngrohje me efiçiencë të lartë për ndërmarrjet mikro,...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Njësiti special intervenues i njohur si FIT nesër do të mbajnë protestë para objektit të Qeverisë. Shkaqet do të jenë të njëjtat...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Gjuajtje me armë zjarri ka pasur në Shkodër, ku është plagosur një person. Policia ka bërë të ditur se ngjarja ka ndodhur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.