×
 • Lajme
 • Lajme

  Kastrati: Komunikata për aktakuzë ndaj Thaçit e Veselit nuk ka asgjë permbajtësore juridike

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Zyrtari i PSD-së, Gëzon Kastrati përmes një postimi në Facebook ka thënë se komunikata e aktakuzës ndaj Thaçit dhe Veselit është skandal, ka shkruar Kastrati.

  Kastrati ka thënë se në atë aktakuzë ka gjithçka politike dhe asgjë përmbajtësisht juridike, shkruan lajmi.net.

  Postimi i plotë:

  Nese e lexojme tekstin e komunikates per aktakuze ndaj Thacit dhe Veselit skandalizimi eshte i pashmangahem (pervec ndokujte qe deshira ia mund arsyen).

  Po dua te besoj qe eshte ndonje gabim i cfaredo lloji, qofte edhe hakim nga persona te jashtem dhe me padurim po e pres nje konfirmim per vertetesine e lajmit.

  Perndryshe, nese eshte nje komunikate zyrtare, verehet ashiqare tendenca politike. Ne fakt eshte kryekeput politike dhe nuk ka asgje permbajtesore juridike.

  Nga nje prokurori me personel nderkombetar, qe pretendon me qene serioze, eshte e papranueshme ne komunikim zyrtar me thene per dike qe akuzohet per vrasjen e RRETH 100 njerezve. Rreth 100 persona nuk do te duhej te thoshte as nje qytetar i thjeshte nga hamendja e tij, e lere me nje prokurori qe do te duhej akuzen ta bazonte mbi prova e fakte te sakta.

  Pastaj me thene qe duhet bere publik lajmi per ngritjen e aktakuzes sepse te akuzuarit kane penguar punen e gjykates dhe kane synuar anulimin e saj eshte qesharake dhe skandaloze. Ama eshte shume tendencioze me qellime per t’i demtuar politikisht figurat e lartcekura dhe per ta demtuar pozicionin nderkombetar te Republikes se Kosoves.

  Tekefundit Kuvendi i Kosoves e ka miratu mandatin e Gjykates Sepciale dhe eshte po Kuvendi i Kosoves qe mund t’i heqe mandatin kesaj gjykate. E poashtu ne nje vend demokratik do te duhej secili qytetare te kete lirine e inicimit te seciles procedure, e aq me pak kur i njejti ka pozite publike. U pajtuam apo s’u pajtuam. Ne fund ate pune e vendos shumica e deputeteve.

  P.s. Ne rast se eshte hakuar faqja e kesaj gjykate shpresoj shume sinqerisht qe kjo eshte bere nga dikush i jashtem, dashakeq i shtetit te Kosoves, dhe kurresesi nga ndonje i brendshem per interesa te ngushta politike e partiake

  Artani: Stresi e Andi u gëzuan për ndarjen e Julit, s’duhet t’iu gëzohesh fatkeqësive të të tjerëve (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Lajme23 Qershor 2024
  Arben Taravari është emëruar ministër i Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut. Kështu ka njoftuar ai përmes një postimi në Facebook. Ai ka...
  Lajme23 Qershor 2024
  Sipas Prishtina Weather, 57mm të reshura u regjistruan në Prishtinë deri në orën 22:00. Në njoftim thuhet se të reshurat e gjithë...
  Lajme23 Qershor 2024
  Pesë udhëtarë janë evakuuar, pasi autobusi me të cilin udhëtonin e kishte të pamundur të qarkullonte shkaku i reshjeve të mëdha të...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.