Bota/Rajoni

Kamera speciale tregon se si maska ju mbron nga koronavirusi

Kamera speciale tregon se si maska ju mbron nga koronavirusi
21:37 | 12 Korrik 2020

Miti që një maskë prej cohe të thjeshtë nuk mund të mbrojë kundër koronavirusitm shpesh mund të dëgjohet si një justifikim për ata që nuk e veshin atë.

Televizioni publik amerikan PBS ka lëshuar një video ku tregon pamjet e marra me një aparat fotografik special dhe që tregon se një maskë e thjeshtë e tillë, kur vendoset siç duhet, kontribuon shumë në mbrojtjen nga virusi.

Një shkencëtar amerikan që merret me mekanikën e lëngjeve, ka instaluar një aparat fotografik që është në gjendje të regjistrojë ndryshime minimale në lëvizje dhe temperaturën e ajrit. Në këtë mënyrë, ndryshimet regjistrohen para fytyrës së personit kur personi flet, kollitet ose thjesht merr frymë. Në secilin rast, veshja e maskës u ngadalësua dhe zvogëloi përhapjen e grimcave.

Kamera gjithashtu tregoi se mënyra e veshjes së maskës vetëm mbi gojë, pa mbuluar hundën, nuk ka pothuajse asnjë efekt, ndryshe nga vendosja e saktë e maskës mbi gojë dhe hundë.

Nëse ndjeni lagështi nën maskë, është shenjë se maska juaj është efektive, thuhet në video.

Videoja flet për një paragjykim tjetër të zakonshëm që kundërshtarët e maskës janë të prirur – që vetëm të sëmurët duhet të veshin maskën. Duke marrë parasysh që rreth një e treta e rasteve të COVID janë asimptomatike, d.m.th. pacienti nuk ka simptoma, të veshësh maskë është çështje paraprake mbrojtjeje ndaj vetvetes dhe të tjerëve.

Kombinuar me distancën sociale dhe larjen e rregullt të duarve, një maskë është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur kundër infeksionit.

Siç përfundohet në këtë video mësimore – veshja e maskës është një shenjë e re mirësjelljeje

 

Prince Caffe shpërblen për festa Fitoren me veturë Fiat 500

Të tjera