Bota/Rajoni

Japonia fillon fushatën për turizmin pavarësisht rritjes së infeksioneve

Japonia fillon fushatën për turizmin pavarësisht rritjes së infeksioneve
09:07 | 23 Korrik 2020

Japonia nisi një fushatë të diskutueshme për promovimin e turizmit me paratë e taksapaguesve, megjithë shqetësimet në rritje për një numër të madh të infeksioneve të koronavirusit.

Sidoqoftë, qeveria vendosi befas javën e kaluar për të përjashtuar Tokion, pasi kryeqyteti japonez ka parë një sulm marramendës që nga fillimi i korrikut me guvernatorin Yuriko Koike, i cili u bëri thirrje banorëve të përmbaheshin nga udhëtimet jothelbësore dhe jourgjente nëpër prefektura.

Fushata synon të ringjallë industrinë e turizmit të shkatërruar nga pandemia Covid-19 në ekonominë e goditur nga recesioni, ndërsa kritikët thonë se kjo tregon modelin e politikës së modës së vjetër, raporton ALSAT.

“Ne do të zbatojmë plotësisht masat kundër infeksionit dhe do t’i parandalojmë njerëzit të bien në gjendje ekonomike serioze”, u tha kryeministri Shinzo Abe gazetarëve.

Vetëm Tokio, gjatë periudhës së pandemisë, ka humbur 99,9% të turistëve, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Comodita në panairin M.O.W. po shijon takimet me biznese për mundësi shkëmbimi eksperiencash, rrjetëzimi dhe bashkëpunimi

Të tjera