×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Japonia fillon fushatën për turizmin pavarësisht rritjes së infeksioneve

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Japonia nisi një fushatë të diskutueshme për promovimin e turizmit me paratë e taksapaguesve, megjithë shqetësimet në rritje për një numër të madh të infeksioneve të koronavirusit.

  Sidoqoftë, qeveria vendosi befas javën e kaluar për të përjashtuar Tokion, pasi kryeqyteti japonez ka parë një sulm marramendës që nga fillimi i korrikut me guvernatorin Yuriko Koike, i cili u bëri thirrje banorëve të përmbaheshin nga udhëtimet jothelbësore dhe jourgjente nëpër prefektura.

  Fushata synon të ringjallë industrinë e turizmit të shkatërruar nga pandemia Covid-19 në ekonominë e goditur nga recesioni, ndërsa kritikët thonë se kjo tregon modelin e politikës së modës së vjetër, raporton ALSAT.

  “Ne do të zbatojmë plotësisht masat kundër infeksionit dhe do t’i parandalojmë njerëzit të bien në gjendje ekonomike serioze”, u tha kryeministri Shinzo Abe gazetarëve.

  Vetëm Tokio, gjatë periudhës së pandemisë, ka humbur 99,9% të turistëve, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Një 42-vjeçare shqiptare është arrestuar për tentativë të dyfishtë vrasjeje në Pavia të Italisë. Mediat italiane bëjnë me dije se 42-vjeçarja ka...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, me anë të një postimi në rrjetet sociale tha se Shqipëria duhet që të guxojë dhe me...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.