×
Etiketë: japonia
Lajme21 Shtator 2020
Japonia i ka dhuruar Kosovës donacion një grant për implemtinim e programit të zhvillimit ekonomik dhe atij social në vlerë prej 800 mijë eurove, që do të ndihmojnë luftën kundër pandemisë COVID-19. Kjo u bë...
Lajme21 Shtator 2020
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti priti në takim Ambasadorin jorezident të Japonisë në Kosovë, z. Akira Mizutani, me të cilin bisedoi për zhvillimet e përgjithshme në vend dhe për raportet bilaterale ndërmjet dy...
Bota/Rajoni18 Gusht 2020
Duket si makthi më i keq i mundshëm; një tualet publik që ofron mundësinë e bekuar të çlirimit, por që çuditërisht është krejt transparent. Ky, në fakt, është dizajni i disa tualeteve publike që janë...
Bota/Rajoni23 Korrik 2020
Japonia nisi një fushatë të diskutueshme për promovimin e turizmit me paratë e taksapaguesve, megjithë shqetësimet në rritje për një numër të madh të infeksioneve të koronavirusit. Sidoqoftë, qeveria vendosi befas javën e kaluar për...
Lajme15 Korrik 2020
Japonia në kuadër të granteve të qeverisë japoneze sot do t’i dorëzojë komunës së Podujevës një kamion zjarrëfikësh që kap vlerën e afro 70 mijë eurove. Ambasada e Japonisë në një komunikatë për media ka...
Lajme06 Korrik 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj priti sot në takim të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Japonisë, Mitsunori Ogasawar, të cilin e falënderoi për mbështetjen vazhdueshme të shtetit japonez për Kosovën dhe ndihmën konkrete që...
Auto06 Korrik 2020
Japonia e ka lëshuar trenin më të shpejtë, më të rehatshëm dhe më të sigurt që vendi e ka pasur ndonjëherë. Raportohet se ky tren madje mund t’i shmanget edhe rrezikut nga tërmeti. Treni i...
Bota/Rajoni05 Korrik 2020
Qeveria japoneze synon pezullimin dhe më pas çmontimin e pjesës më të madhe të termocentraleve të vjetra me qymyr brenda vitit 2030, deklaroi ministri japonez i Energjisë dhe Industrisë, Hiroshi Kajiyama. ”Rreth 100 impiante ose...
Bota/Rajoni25 Qershor 2020
Një tërmet me magnitudë 6.2 shkallë Rihter trondit prefekturën Chiba në Japoninë lindore. Siç njofton agjencia meteorologjike e vendit, tërmeti ka ndodhur rreth orës 4:47 sipas kohës lokale në bregdet. Epiqendra e saj ishte në...
Lajme24 Qershor 2020
Ambasada e Japonisë në Kosovë ka dhuruar një kaminotë në vlerë 69 mijë e 500 euro për njësinë e zjarrfikësve në Suharkë, shkruan Gazeta Sinjali. Kjo u bë e ditur nga kryetari i Komunës së...
Auto23 Qershor 2020
Për herë të parë Japonia ka krijuar super-kompjuterin më të shpejtë në botë dhe po përdoret për të hulumtuar përhapjen dhe trajtimin e koronavirusit. Fugaku, i cili u zhvillua nga Fujitsu ( FJTSF ) dhe...
Auto18 Qershor 2020
Japonia do t’i shtohet listës së vendeve që kanë prezantuar një aplikacion në telefon për gjurmimin e kontakteve në mënyrë që të monitorojnë dhe parashikojnë më mirë ecurinë e coronavirusit në arkipelag, pa mbledhur të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.