×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Kompjuter për të studiuar coronavirusin, Japonia bën shpikjen e radhës

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Për herë të parë Japonia ka krijuar super-kompjuterin më të shpejtë në botë dhe po përdoret për të hulumtuar përhapjen dhe trajtimin e koronavirusit.

  Fugaku, i cili u zhvillua nga Fujitsu ( FJTSF ) dhe instituti i kërkimit qeveritar Riken, u rendit i pari në listën Top500 të super-kompjuterëve globalë.

  Fugaku mund të kryejë më shumë se 415,000 trilion llogaritje në sekondë, duke e bërë atë 2.8 herë më të shpejtë se Summit, super-kompjuterin e ndërtuar nga IBM ( IBM ) i cili më parë mbante vendin e parë.

  Teknologjia kryesore e zhvilluar për Fugaku  shpreson “të kontribuojë në  përparimin e sfidave të  vështira sociale si Covid-19”, tha Satoshi Matsuoka, drejtor i Qendrës Riken për Shkenca Kompjuterike.

  Super-kompjuteri japonez tashmë është duke u përdorur në baza eksperimentale për hulumtime në lidhje me Covid-19, përfshirë diagnostifikimin, terapinë dhe simulimet e përhapjes së virusit, tha Riken në një deklaratë në prill.

  Fugaku është planifikuar të funksionojë me kapacitet të plotë vitin e ardhshëm.

  Pa rrymë deri në 8 orë, KEDS del me njoftim për nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ekspertë të fushës po deklarohen se çështja e dinarit serb është zgjidhur në vitin 2002. Por, se ndoshta kjo po bëhet vetëm...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.