Lajme

Janjiq: Çështja e Kosovës s`mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, tema e ndarjes s`do të jetë në tryezën e Washingtonit

Janjiq: Çështja e Kosovës s`mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, tema e ndarjes s`do të jetë në tryezën e Washingtonit
10:00 | 22 Qershor 2020

Kryetari i Forumit për Marrëdhënie Etnike, Dushan Janjiq, tha se çështja e Kosovës nuk mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, sepse, siç tha ai, është një problem kompleks që ka vazhduar për dekada dhe do të zgjidhet.

Duke komentuar rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, ai tha në TV Prva se presidenti i këtij vendi, Aleksandar Vuçiq kishte të drejtë kur tha se ishte e rëndësishme që ata të arrinin një fitore të rëndësishme dhe se do të kishin një numër të madh deputetësh, sepse, thotë ai, kjo ka të bëjë me shumë përpjekje për të zgjidhur çështjen e Kosovës, situatën në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe angazhimin e Serbisë në BE, transmeton Klan Kosova.

Pas një fitore kaq bindëse të Partisë Përparimtare Serbe (SNS) ai pret presion të madh ndaj Vuçiqit për të përshpejtuar zgjidhjen e çështjes së Kosovës, duke marrë parasysh se siç tha ai “e gjithë fuqia do të jetë në duart e tij”.

Janjiq tha se tema e ndarjes së territorit të Kosovës nuk është e re, është gjithmonë atje, thotë ai, por nuk do të jetë në tryezën në Washington, më 27 qershor. Ai pohon se tema e ndarjes së territorit të Kosovës kurrë nuk do të jetë temë në Shtetet e Bashkuara, por ai mund të rigjallërojë çështjen e “demarkacionit, pra demarkacionin”.

Duke folur për qeverinë e re të Avdullah Hotit, ai thotë se ajo u formua shpejt, por me shkathtësi, dhe se ka studentë amerikanë në të, si dhe studentë britanikë dhe francezë.

Sipas Janjiqit, tani është koha që Serbia të merret me veten e saj. Tani, thotë ai, nuk ka më justifikime politike dhe histori për problemet.

Si një zgjidhje e mundshme, ai dha tri ide – një dialog për demarkacion, i cili nuk mund të kalojë, tjetri është status quo-ja, që shumica e dëshiron, dhe që, sipas tij, do të jetë problemi më i madh për Vuçiqin dhe përfundimisht normalizimi.

Në të njëjtën kohë, ai thekson, kur bëhet fjalë për normalizimin, duhet luftuar për ndryshimin që zgjidhja të trajtohet si njohje, dhe të mos jetë njohje, dhe ai përmendi “pranimin e ekzistencës” si një shembull.

Dhe e dyta është, shtoi Janjiq, si të bëjmë parimet e demarkacionit pa qenë etnik dhe të plotësojmë interesa ekonomike, ato të sigurisë dhe interesa të tjera.

Prince Caffe pjesëmarrës në panairin DUBAI EXPO 2021

Të tjera