×
 • Lajme
 • Lajme

  Janjiq: Çështja e Kosovës s`mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, tema e ndarjes s`do të jetë në tryezën e Washingtonit

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Kryetari i Forumit për Marrëdhënie Etnike, Dushan Janjiq, tha se çështja e Kosovës nuk mund të zgjidhet në muajt e ardhshëm, sepse, siç tha ai, është një problem kompleks që ka vazhduar për dekada dhe do të zgjidhet.

  Duke komentuar rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, ai tha në TV Prva se presidenti i këtij vendi, Aleksandar Vuçiq kishte të drejtë kur tha se ishte e rëndësishme që ata të arrinin një fitore të rëndësishme dhe se do të kishin një numër të madh deputetësh, sepse, thotë ai, kjo ka të bëjë me shumë përpjekje për të zgjidhur çështjen e Kosovës, situatën në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe angazhimin e Serbisë në BE, transmeton Klan Kosova.

  Pas një fitore kaq bindëse të Partisë Përparimtare Serbe (SNS) ai pret presion të madh ndaj Vuçiqit për të përshpejtuar zgjidhjen e çështjes së Kosovës, duke marrë parasysh se siç tha ai “e gjithë fuqia do të jetë në duart e tij”.

  Janjiq tha se tema e ndarjes së territorit të Kosovës nuk është e re, është gjithmonë atje, thotë ai, por nuk do të jetë në tryezën në Washington, më 27 qershor. Ai pohon se tema e ndarjes së territorit të Kosovës kurrë nuk do të jetë temë në Shtetet e Bashkuara, por ai mund të rigjallërojë çështjen e “demarkacionit, pra demarkacionin”.

  Duke folur për qeverinë e re të Avdullah Hotit, ai thotë se ajo u formua shpejt, por me shkathtësi, dhe se ka studentë amerikanë në të, si dhe studentë britanikë dhe francezë.

  Sipas Janjiqit, tani është koha që Serbia të merret me veten e saj. Tani, thotë ai, nuk ka më justifikime politike dhe histori për problemet.

  Si një zgjidhje e mundshme, ai dha tri ide – një dialog për demarkacion, i cili nuk mund të kalojë, tjetri është status quo-ja, që shumica e dëshiron, dhe që, sipas tij, do të jetë problemi më i madh për Vuçiqin dhe përfundimisht normalizimi.

  Në të njëjtën kohë, ai thekson, kur bëhet fjalë për normalizimin, duhet luftuar për ndryshimin që zgjidhja të trajtohet si njohje, dhe të mos jetë njohje, dhe ai përmendi “pranimin e ekzistencës” si një shembull.

  Dhe e dyta është, shtoi Janjiq, si të bëjmë parimet e demarkacionit pa qenë etnik dhe të plotësojmë interesa ekonomike, ato të sigurisë dhe interesa të tjera.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.