×
 • Lajme
 • Lajme

  Ja kur do të procedohet në Kuvend projektligji për Trustin i propozuar nga PDK-ja

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Partia Demokratike e Kosovës ka iniciuar ditë më parë plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale, i cili u mundëson qytetarëve të Kosovës tërheqjen e një pjese të kursimeve të tyre nga Trusti.

  Lidhur më këtë deputeti i kësaj partie, Kujtim Gashi, në një prononcim për portalin Front Online, ka thënë se presin që ligji të procedohet sa më parë për shqyrtim.

  Gashi tha se me projektligjin e propozuar nga PDK-ja, pas një periudhe 5 vjeçare pas përfundimit te pandemisë, mjetet e tërhequra nga Trusti do te fillojnë të rimbursohen.

  “Ligji besoj do të procedohet shpejt, sipas procedurave administrative të Kuvendit. Natyrisht që kjo iniciativë e jona ka ardhur si përgjigje ndaj kërkesave të shumë kontributdhënësve të cilët duan të kenë çasie në mjetet e tyre të kursyera. Është një e drejtë e qytetarëve që në këtë kohë pandemie ata t’i tërheqin një pjese të mjeteve të tyre financiare. Sigurisht që do të ishte mirë që pas një analize të mirëfilltë nga Qeveria, pas një periudhe 5 vjeçare pas përfundimit te pandemisë, mjetet e tërhequra nga Trusti të fillojmë t’i rimbursohen kontributdhënësve të Trustit”, tha ai për Front Online.

  Ndërsa projektligji i cili është inciuar nga Qeveria “Hoti”, për Rimëkëmbjen Ekonomike pas situatës së krijuar nga pandemia e Coronavirusit, ku pjesë e këtij projektligji është edhe tërheqja e 10 % të Trustit ka dështuar për herë të pestë në Kuvendit e Kosovës, pasi që nuk po arrin t’i merr votat për t’u miratuar./Front Online/

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Lajme19 Prill 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter, Stano, tha për Radion Evropa e Lirë të premten se ngjarjet e fundit, që kanë të bëjnë...
  Lajme19 Prill 2024
  Përfaqësuesi special i BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, ka thënë se në shoqëritë e Kosovës dhe të Serbisë...
  Lajme19 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, ka konfirmuar arrestimin nga policia serbe të shtetasit kosovar dhe asaj britanike, Sadik...
  Të tjera
  Lajme19 Prill 2024
  Ish-ministri i Punëve të Brendshme, Bejtush Gashi ka thënë se stërvitjet ushtarake të Serbisë, të quajtura “Vorbulla 2024”, paraqesin shqetësim për institucionet...
  Lajme19 Prill 2024
  Policia e Kosovës ka arrestuar sot në Ferizaj një shtetas të Maqedonisë së Veriut, i cili ishte në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet...
  Bota/Rajoni19 Prill 2024
  Policia suedeze ka qëlluar dhe arrestuar një burrë që dyshohet se ka plagosur tre gra me një objekt të mprehtë në Vasteras,...
  Lajme19 Prill 2024
  Njësiti i hetimeve të stacionit policor të Drenasit, me autorizim nga prokuroria kompetente, kërkon ndihmë në ofrimin e informatave, të cilat do...
  Lajme19 Prill 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani kujtoi përvjetorin e masakrave në rajonin e Gollakut, ku forcat serbe vranë 115 civilë shqiptarë, fëmijë, gra...
  Lajme19 Prill 2024
  Bashkimi Evropian i ka përsëritur thirrjet të premten që të mos mohohet gjenocidi në Srebrenicë, në një kohë kur është duke u...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.