×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia ndalon hyrjen e udhëtarëve nga një shtet ballkanik dhe jo vetëm

  FrontOnline
  10 Korrik 2020

  Italia ndaloi hyrjen dhe kalimin tranzitor të udhëtarëve nga 13 vende me rrezikshmëri për shkak të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19), përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut.

  Sipas një njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë e Italisë, vendi ndalon hyrjen dhe kalimin tranzitor të udhëtarëve të cilët gjatë 14 ditëve të fundit kanë hyrë ose kanë kaluar përmes Armenisë, Bahreinit, Bangladeshit, Brazilit, Bosnjë dhe Hercegovinës, Kilit, Kuvajtit, Maqedonisë së Veriut, Moldavisë, Omanit, Panamasë, Perusë dhe Republikës Dominikane.

  Po ashtu, të gjitha fluturimet direkte dhe indirekte me këto vende janë pezulluar derisa të arrihet mbrojtja e duhur shëndetësore, transmeton Tch.

  Në Itali, ku 34.926 kanë humbur jetën në katër muajt e fundit për shkak të COVID-19, procesi i normalizimit gradual filloi në maj dhe nga 1 korriku, kufijtë u hapën për disa vende në përputhje me vendimin e Bashkimit Evropian.

  Në fillim të javës, disa pasagjerë në një aeroplan nga kryeqyteti i Bangladeshit, Dhaka, u zbuluan se ishin të infektuar me COVID-19.

  Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka zgjedhur ekranin e RAI 3 për ta mbrojtur homologun e saj shqiptar, Edi Ramë përballë sulmeve...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Rebelët Houthi të Jemenit kanë thënë se kanë nisur sulmet ndaj tre anijeve në Oqeanin Indian dhe Detin e Kuq. Ata thanë...
  Bota/Rajoni27 Maj 2024
  Koreja e Veriut ka thënë të hënën se kanë dështuar përpjekjet e saj për ta dërguar një satelit tjetër spiun në orbitë....
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.