×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Italia dërgon ushtrinë në Sicili pasi qindra migrantë ikin nga karantina

  FrontOnline
  28 Korrik 2020

  Ministri i Brendshëm i Italisë, Luciana Lamorgese ka njoftuar planet për dërgimin e ushtrisë në Sicili pasi rreth 100 migrantë shkelën karantinën dhe ikën nga një qendër e ndalimit atje të hënën.

  Sipas Euronews migrantët raportohet se kishin lënë një tendë të mbrojtur nga një njësi e Mbrojtjes Civile në qytetin Porto Empedocle, Sicili perëndimore, ku supozohej të kalonin në një karantinë 14-ditore.

  Objekti ishte duke pritur 500 migrantë pavarësisht se kishte aftësi vetëm për 100, AFP citon mediat italiane.

  Incidenti vjen pasi 184 migrantë – të cilët të gjithë dolën negativë në testin për COVID-19 – u larguan nga një qendër e paraburgimit në Caltanissetta, Sicili të dielën.

  Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio tha se 125 prej tyre janë gjetur por shprehu shqetësime se incidente të tilla mund të pengojnë përpjekjet e Italisë për të kontrolluar krizën e coronavirusit.

  “Virusi nuk ka shkuar. Qytetarët italianë, ashtu si unë, duhet të vazhdojnë të zbatojnë rregullat që ne i vendosëm vetes, dhe të njëjtat qëndrime për turistët dhe ata që kanë të drejtë për mbrojtje ndërkombëtare”, tha ai.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se lufta me Rusinë po hyn në një fazë të re pasi luftimet dimërore rifillojnë pas një...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Maqedonia është tronditur nga vrasje e një 14 vjeçarje nga Shkupi dhe një 74 vjeçari të cilët u gjetën të vdekur në...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Kaosi ishte sërish kryefjalë e Kuvendit të Shqipërisë. Deputetët e opozitës hodhën sërish tymuese dhe u përplasën me gardën. Deputeti Flamur Noka...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani, ka thënë se draft-statuti i hartuar prej Perëndimit për formimin e Asociacionit të komunave...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.