×
 • Lajme
 • Lajme

  Ismaili: Kushdo që e kthen gjendjen në kohën e krimit, është hajn

  FrontOnline
  05 Gusht 2020

  Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Uran Ismaili dhe ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj janë përplasur rreth udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimeve të barnave.

  Ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka thënë se ministri aktual i Shëndetësisë Armend Zemaj ka bërë shumë dëme në sektorin e shëndetësisë.

  Ai në emisionin DebatPlus në TV Dukagjini, ka thënë se kushdo që e kthen gjendjen në kohën e krimit, është hajn.

  “Mundësia e krimit është në nivele të ndryshme. Gjuha që kam përdorur në reagimin tim ka qenë me qëllim të tregimit të rëndësisë së situatës se nëse një zyrtar publik mund të bëhet partner i krimit”, është shprehur ai.

  Ministri Zemaj ka thënë se shfuqizimi i udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimit të barnave ka të bëjë me vështirësitë në zbatimin e tij dhe se ka kërkuar plotësim-ndryshimin e tij.

  “Krejt kjo procedurë ka ndodhur në bazë të vlerësimeve në momentin kur kam shkuar si ministër. Kam kërkuar që të gjitha afatet të shkurtohen dhe të përmirësohet ky proces dhe nuk ka asgjë tjetër tendencioze sikur ajo e odave të farmacistëve dhe nga ish-ministri, të cilin nuk e kam kuptuar me shprehjet e tij për grupe kriminale”, është shprehur Zemaj.

  Për më tepër ai mohuar të ketë pasur presione nga jashtë për anulimin e udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimit të barnave.

  “Ish-ministrat e kanë derën e hapur dhe nuk është marre për të më ndihmuar. Për politikë vjen fushata dhe Kuvendi, për momentin nuk shoh rrugë dhe zgjidhje tjetër”, ka thënë Zemaj, duke iu referuar akuzave të ish-ministrit Ismaili rreth udhëzimit për rregullimin e çmimeve të barnave.

  Ndryshe, Zemaj ka anuluar sot vendimin e datës 4 gusht 2020, me të cilin kishte shfuqizuar udhëzimin administrativ 02/2019 për rregullimin e çmimit të produkteve dhe pajisjeve medicinale.

  E ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili dje ka deklaruar se ministri aktual i këtij sektori Armend Zemaj, me shfuqizimin e udhëzimit administrativ që rregullon çmimin e barnave në nivel vendi, ka shndërruar veten në një partner të krimit farmaceutik.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme20 Qershor 2024
  Luftëtari dhe invalidi i luftës së UÇK-së, Nexhat Cikaqi, ka nevojë për ndihmën e të gjithëve. Ai vuan nga një sëmundje dhe...
  Lajme20 Qershor 2024
  Departamenti i Krimeve të Rënda i Prokurorisë Themelore në Prizren, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve B.B., dhe B.K., për shkak të...
  Lajme20 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osman është takuar me homologen e saj sllovene, Natasha Pirc-Musar, në margjinat e Samitit të Paqes për Ukrainën që u...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Gjykata Supreme e Kosovës, përmes aktgjykimit të 27 majit 2024 e ka anuluar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe atë të...
  Vip20 Qershor 2024
  Tayna dhe ish-menaxheri i saj Rinor Hykolli janë temë diskutimi në media rozë. Kënga e fundit e këngëtares është fshirë përsëri nga...
  Sport20 Qershor 2024
  Kroacia pësoi gol në minutën e 95-të nga Klaus Gjasula i Shqipërisë, në po të njëjtën mënyrë që realizuan vetë kundër Brazilit...
  Lajme20 Qershor 2024
  Deputeti i AAK-së, Pal Lekaj, për FrontOnline, thotë se partitë politike ka kohë që po tentojnë të jenë sa më afër qytetarëve,...
  Lajme20 Qershor 2024
  Në Bashkimin Evropian nuk ka pajtim të plotë për heqjen e masave ndëshkuese të vendosura ndaj Kosovës. Por, si kompromis pritet që...
  Lajme20 Qershor 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se mjeti që u gjet në rrugën “Shpëtim Robaj”, nuk ishte shpërthyes. Flora Ahmeti, zëdhënëse e Policisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.