Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Ismaili: Kushdo që e kthen gjendjen në kohën e krimit, është hajn

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) Uran Ismaili dhe ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj janë përplasur rreth udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimeve të barnave.

  Ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili ka thënë se ministri aktual i Shëndetësisë Armend Zemaj ka bërë shumë dëme në sektorin e shëndetësisë.

  Ai në emisionin DebatPlus në TV Dukagjini, ka thënë se kushdo që e kthen gjendjen në kohën e krimit, është hajn.

  “Mundësia e krimit është në nivele të ndryshme. Gjuha që kam përdorur në reagimin tim ka qenë me qëllim të tregimit të rëndësisë së situatës se nëse një zyrtar publik mund të bëhet partner i krimit”, është shprehur ai.

  Ministri Zemaj ka thënë se shfuqizimi i udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimit të barnave ka të bëjë me vështirësitë në zbatimin e tij dhe se ka kërkuar plotësim-ndryshimin e tij.

  “Krejt kjo procedurë ka ndodhur në bazë të vlerësimeve në momentin kur kam shkuar si ministër. Kam kërkuar që të gjitha afatet të shkurtohen dhe të përmirësohet ky proces dhe nuk ka asgjë tjetër tendencioze sikur ajo e odave të farmacistëve dhe nga ish-ministri, të cilin nuk e kam kuptuar me shprehjet e tij për grupe kriminale”, është shprehur Zemaj.

  Për më tepër ai mohuar të ketë pasur presione nga jashtë për anulimin e udhëzimit administrativ për rregullimin e çmimit të barnave.

  “Ish-ministrat e kanë derën e hapur dhe nuk është marre për të më ndihmuar. Për politikë vjen fushata dhe Kuvendi, për momentin nuk shoh rrugë dhe zgjidhje tjetër”, ka thënë Zemaj, duke iu referuar akuzave të ish-ministrit Ismaili rreth udhëzimit për rregullimin e çmimeve të barnave.

  Ndryshe, Zemaj ka anuluar sot vendimin e datës 4 gusht 2020, me të cilin kishte shfuqizuar udhëzimin administrativ 02/2019 për rregullimin e çmimit të produkteve dhe pajisjeve medicinale.

  E ish-ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili dje ka deklaruar se ministri aktual i këtij sektori Armend Zemaj, me shfuqizimin e udhëzimit administrativ që rregullon çmimin e barnave në nivel vendi, ka shndërruar veten në një partner të krimit farmaceutik.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Lajme31 Mars 2023
  Deputetja dhe përfaqësuesja e platformës “Liria ka emër”, Eliza Hoxha”, ka folur në lidhje me “Marshin për Drejtësi”, që do të mbahen...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen...
  Lajme31 Mars 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me vranësira dhe intervale me diell, ku pritet kohë pas kohe të ketë reshje shiu,...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.