×
 • Lajme
 • Lajme

  Ish-komandanti amerikan përcakton tri kushte për arritje të marrëveshjes Kosovë-Serbi

  FrontOnline
  17 Shtator 2020

  Ish -komandanti i forcave tokësore amerikane në Evropë, gjenerali Ben Hodges, ka thënë se është rëndësishme që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian të vazhdojnë të punojnë së bashku dhe t’i kushtojnë vëmendje të vazhdueshme rajonit të Ballkanit Perëndimor.

  Një nga çështjet kryesore në agjendën transatlantike është mosmarrëveshja në dukje e pazgjidhur midis Serbisë dhe Kosovës, thotë , Hodges, që është edhe bashkëpunëtor në Qendrën për Analizën e Politikave, tha ai për Zërin e Amerikës.

  Sipas tij, bisedimet e fundit në Zyrën Ovale midis presidentit serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti me presidentin e SHBA-së, Donald Trump sollën shpresë të re se Beogradi dhe Prishtina mund të arrijnë një marrëveshje përfundimtare mbi mosmarrëveshjen e gjatë.

  Hodges përcakton tre kushte që ai i konsideron të rëndësishme në mënyrë që të arrihet marrëveshja:

  “Së pari, që Washingtoni duhet të jetë vazhdimisht, dhe jo i angazhuar herë pas here në atë çështje. Kjo nënkupton më tej jo vetëm lëvizje të rëndësishme diplomatike, por edhe projekte të spikatura ekonomike. Së dyti, ky proces duhet të kryhet në bashkëpunim me miqtë dhe aleatët tanë. Personalisht, shpresoj që në planin afatgjatë të punojmë më ngushtë me miqtë tanë evropianë. Së treti, marrëveshja konkrete e fundit në Shtëpinë e Bardhë përfaqëson një hap përpara, por jo fundin e mosmarrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës. Alsoshtë gjithashtu e nevojshme që Serbia dhe Bashkimi Evropian të arrijnë kriteret e rëna dakord reciprokisht. Serbisë, meqë ra fjala, i takon të përmbushë ato që pret Evropa“.

  Gjenerali amerikan në pension gjithashtu thekson rëndësinë gjeopolitike të Ballkanit Perëndimor, i cili kufizohet me rajonin strategjik edhe më të rëndësishëm të Detit të Zi, tokën e prapme të Rusisë.

  Vlera Devolli bashkë me liderin e CDU-së në promovimin e Sara Rosner
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Aktualisht numri i familjeve në Kosovë që duan të adoptojnë fëmijë është sa katërfishi i numrit të fëmijëve pa përkujdesje. Një dokument...
  Lajme19 Maj 2024
  Prokuroria publike e Schwyz-it dënoi kosovarin për hyrje të paligjshme, qëndrim të paautorizuar dhe punë pa leje me një gjobë prej 6800...
  Lajme19 Maj 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka thënë se sundimi i ligjit dhe siguria e qytetarëve të Kosovës është në...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Lushnjë, ku një 82-vjeçar, Behar Musaku ka qëlluar me armë zjarri të bijë, dhe më...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka postuar fotografi në Facebook nga takimi me nënsekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështje dhe Diplomaci...
  Lajme19 Maj 2024
  Forca Detare shqiptare dërgon anijen e dytë në operacionet e NATO-s. Forcat Detare të Shqipërisë kanë dërguar edhe anijen e dytë në...
  Lajme19 Maj 2024
  Sindikata e Policisë së Kosovës ka votuar të dielën për shkarkimin e kryetarit Imer Zeqiri. Për shkarkimin e tij, Zeqiri e kuptoi...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka përfunduar vizita e prindërve të ish-presidentit Thaçi në Qendrën e Paraburgimit në Hagë. Babai dhe nëna e Thaçit ishin sot për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.