×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  India ndalon përdorimin e aplikacionit kinez TikTok

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  India bllokoi të hënën dhjetëra aplikacione kineze, mes të cilëve dhe TikTok, për të cilat pretendon se përbëjnë një kërcënim për sigurinë dhe sovranitetin e hapësirës kibernetike indiane. Sipas ministrisë së Elektronikës, ky vendim është marrë pas disa ankesave për këto aplikacione që janë të disponueshme në të dyja platformat iOS dhe Android ‘për vjedhje dhe përdorim të paautorizuar të të dhënave të përdoruesve“.

  Në funksion të informacionit të disponueshëm, aplikacionet janë të angazhuar në aktivitete që janë kërcënuese për sovranitetin dhe integritetin e Indisë, mbrojtjen, sigurinë dhe rendin publik të shtetit“, thuhet në deklaratën e ministrisë së Elektronikës dhe Teknologjisë.

  TikTok, e cila është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, është një nga aplikacionet më të përdorur në botë dhe tashmë ka hyrë në më shumë se 150 tregje globale, me Indinë një si një nga vendet më aktive. Sipas Financial Times, aplikacioni ka të paktën 200 milion përdorues në Indi, me rreth 120 milion përdorues aktivë mujorë.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Adi Krasta, zëvendësdrejtori i televizionit publik të Kosovës, është kapur duke bërë një veprim skandaloz në emisionin ‘X Factor’ në Shqipëri. Përgjatë...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ekspertë të fushës po deklarohen se çështja e dinarit serb është zgjidhur në vitin 2002. Por, se ndoshta kjo po bëhet vetëm...
  Vip28 Shkurt 2024
  Ilnisa Agolli dhe Sara Karaj kanë patur një debat të ashpër me njëra-tjetrën. Kjo nisi që me hyrjen e modeles pasi gazetarja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, ka deklaruar se Milan Radoiçiqi, udhëheqësi i grupit të armatosur të Serbisë që kreu sulmin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.