Gjuha:
×
Etiketë: kinez
Bota/Rajoni24 Shtator 2020
Një gazetar kinez i cili ishte zhdukur pasi në shkurt kishte raportuar ndër të parët për pandeminë e coronavirusit në Wuhan, më në fund është gjetur ka njoftuar një mik i tij, duke theksuar se...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Sipas disa dokumenteve konfidenciale kineze, Arabia Saudite mund të ketë sasi të mjaftueshme të xehes së uraniumit për ta shtruar rrugën për prodhim të materialit bërthamor. Hollësi të këtij raporti gjenden në dokumentet e përgatitura...
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Presidenti Donald Trump i ka dhënë kompanisë kineze ‘ByteDance’ 90 ditë që të tërhiqet nga çdo aset që ka mbështetur rrjetin social TikTok në SHBA. Në urdhrin e Trumpit thuhet se ka prova përmes së...
Bota/Rajoni06 Gusht 2020
Autoritetet lokale në rajonin e Mongolisë së brendshme të Kinës kanë vendosur një fshat në karantinë, pasi një fshatar vdiq nga murtaja, thanë autoritetet lokale shëndetësore. Rastet e murtajës në Kinë nuk janë të rralla,...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Serbia ka blerë një gjeneratë të raketave me rreze të mesme tokë-ajër nga Kina, duke dhënë shenja për thellim të bashkëpunimit në mes të Pekinit dhe Beogradit. Blerja e sistemeve raketore për mbrojtje, FK-3, është...
Bota/Rajoni28 Korrik 2020
Kryetari i Qendrës për Kontrollimin e Sëmundjeve në Kinë, Gao Fu, ka thënë se ka marrë një vaksinë eksperimentale kundër koronavirusit në përpjekje për t’i bindur njerëzit që ta marrin atë kur të miratohet. “Jam...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Një burrë nga Singapori ka pranuar se ka punuar si agjent i Kinës, incident që pritet të rrisë tensionet politike mes Uashingtonit dhe Pekinit. Jun Wei Yeo është akuzuar se ka shfrytëzuar miqësinë me politikanët...
Bota/Rajoni09 Korrik 2020
Dr Zhang Wenhong, eksperti kryesor për kontrollin e sëmundjeve infektive në Kinë ka deklaruar se shpërthimi i koronavirusit në vend ‘tashmë ka përfunduar’. Ai gjithashtu tha që vaksinat që po zhvillohen nga studiuesit kinezë kundër...
Bota/Rajoni07 Korrik 2020
Kina ka paralajmëruar Britaninë që të mos ndërhyjë në Hong Kong pas vendosjes së Ligjit të Ri të Sigurisë, ndërkohë që një aktivist pro-demokraci bëri lutje për përkrahje ndërkombëtare. Ambasadori Liu Xiaoming tha se oferta...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Kina është identifikuar prej kohësh si epiqendra e shpërthimit të Covid-19, i cili tani ka regjistruar 530 mijë viktima në të gjithë botën. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) do të fillojë një mision kontrolli brenda...
Bota/Rajoni05 Korrik 2020
Edhe pse rastet e para u konfirmuan në Kinë, një zyrtar kinez ka bërë me faj Spanjën për nisjen e pandemisë globale të koronavirusit. Zeng Guang, kreu i qendrës kineze të kontrollit shëndetësor tha se...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Një ekspert i lartë i shëndetësisë në Kinë, Zhang Wenhong, ka pohuar se do të ishte plotësisht e pamundur që njerëzit ta luftojnë pandeminë e koronavirusit me “imunitetin e tufës”. Wenhong, i cili menaxhoi situatën...
Auto03 Korrik 2020
Vazhdojnë kritikat dhe polemikat për aplikacionin shoqëror kinez TikTok.  Pasi u ndalua nga qeveria indiane, së bashku me 58 aplikacione të tjera sepse ato konsiderohen armë në duart e qeverisë kineze, kësaj radhe ajo është...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.