×
 • Lajme
 • Lajme

  Imeri: Marrëveshja Kosovë-Serbi afër, BE nuk do të jetë faktor kyç në dialog

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Presidenti Thaçi, kohët e fundit ka hedhur kritika në drejtim të Bashkimit Evropian sa i përket qasjes së tyre ndaj Kosovës.Thaçi madje nuk e ka pritur me entuziazëm as vizitën e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

  E kjo qasje e Thaçit sipas njohësit të çështjeve politike, Dorajet Imeri ka të bëjë me faktin se ai nuk e do më në këtë proces, Bashkimin Evropian.

  Imeri në një prononcim për “Gazeta Blic” ka theksuar se Bashkimi Evropian nuk do të jetë më faktor në procesin e dialogun, e kjo për faj të tyre.

  “Është i pashembullt rasti kur në një proces të vetëm bisedimesh, të ketë më shumë se një palë lehtësuese, pra dikur BE si e vetme dhe tash SHBA. Qëndrimi i Thaçit është i qartë, ai më nuk do të negociojë me me asnjë përfaqësues që është nga Evropa. As me Lajcak-un, madje as kryeministri Hoti, ose thënë ndryshe, BE nuk do të jetë më faktori kryesor, siç ka qenë deri tash, pikërisht me fajin e saj. BE nuk ka arritur t’i jep një epilog bisedimeve, për shkak të vetë natyrës së funksionimit të saj”

  Tutje Imeri thotë se marrëveshja Kosovë-Serbi është afër, por një marrëveshje e tillë nuk do ta zgjidhë problemin në mes Kosovës dhe Serbisë.

  “Marrëveshja, për mendimin tim është afër, por në të njëjtën kohë, marrëveshja nuk do ta zgjidh problemin në mes Kosovës dhe Serbisë. Serbia historikisht ka përdorur një strategji që për fat te keq edhe ka funksionuar, duke e kontestuar çdo arritje politike të Kosovës. Parë në rrafshin historik, Serbia ka dashur që Kosovën ta paraqes si një konflikt i vazhdueshëm, pa zgjidhje dhe si vend i gjenerimit të krizave. Në anën tjetër, e ka përdoruar dialogun, për të krijuar përshtypjen se është e interesuar për paqe e stabilitet. Marrëveshja me Serbinë, nëse nuk përfshin korrigjimet e kufirit, do të jetë një Ahtisari plus, me një asociacion që do të ketë kompetenca të zgjeruara dhe një status më ta avancuar për institucionet e kultit, si manastiret, të cilat do të kenë eksterritorialitet” tha Imeri për Gazeta Blic.

  Me 27 Qershor, në Uashington, pritet të mbahet një takim ndërmjet delegacionit kosovar dhe atij serb si përpjekje për gjetjen e një zgjidhjeje përfundimtare për marrëveshjen Kosovë-Serbi.Për të diskutuar më gjerësisht rreth procesit të dialogut dhe hapat që do të ndiqen, për një vizitë 3 ditore në Kosovë po qëndron edhe i dërguari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.Lajçak ditën e djeshme ka zhvilluar takim me Presidentin, Hashim Thaçi, kryetaren e Kuvendit, Vjosa Osmani dhe Kryeministrin Avdullah Hoti raporton Gazeta Blic.

  Comodita “pushton” Amerikën, dyshekët e saj në top 5 produktet më të shitura
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.