Bota/Rajoni

I nominuari për ambasador të SHBA-së në Gjermani mendon se sulmi ndaj Serbisë më 1999 ishte gabim

I nominuari për ambasador të SHBA-së në Gjermani mendon se sulmi ndaj Serbisë më 1999 ishte gabim
07:21 | 05 Gusht 2020

Në një intervistë më 2019, i nominuari për ambasador të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Gjermani, Douglas Macgregor, kishte kritikuar ndërhyrjen e SHBA-së në Kosovë në vitin 1999.

“Ndërhymë kundër serbëve ortodoksë, serbëve të krishterë ortodoksë në Kosovë dhe vumë një mafie myslimane të drogës në krye të vendit dhe e quajtëm sukses për demokracinë”, kishte thënë ai gjatë intervistës. “Këta njerëz nuk kanë qenë kurrë miqtë tanë. Janë armiq të pashërueshëm. E kam fjalën për islamistët sunitë”.

Pos deklaratave në favor të Serbisë, edhe pse si ushtarak kishte marrë pjesë në përgatitjen e fushatës bombarduese të NATO-s në atë kohë, MacGragorit i është publikuar nga CNN-i edhe një seri deklaratash raciste që kishte bërë kur kishte mbajtur anën e Rusisë në konfliktin e Ukrainës, raporton “illyriapress”.

Departamenti i Shtetit, që zakonisht është përgjegjës për ambasadorët, nuk ka komentuar për emërimin e ri dhe i ka thënë CNN-it që të komunikojë drejtpërdrejt me Shtëpinë e Bardhë.

Pos deklaratave në favor të Serbisë, edhe pse si ushtarak kishte marrë pjesë në përgatitjen e fushatës bombarduese të NATO-s në atë kohë, MacGragorit i është publikuar nga CNN-i edhe një seri deklaratash raciste që kishte bërë kur kishte mbajtur anën e Rusisë në konfliktin e Ukrainës, raporton “illyriapress”.

Departamenti i Shtetit, që zakonisht është përgjegjës për ambasadorët, nuk ka komentuar për emërimin e ri dhe i ka thënë CNN-it që të komunikojë drejtpërdrejt me Shtëpinë e Bardhë.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera