×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti tregon tri parimet e dialogut me Serbinë

  FrontOnline
  16 Shtator 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në rrjetin e tij social facebook, ka thënë se udhërrëfyes i dialogut është Kushtetuta e Republikës së Kosovës, transmeton Front Online.

  Shkrimi i tij i plotë:

  Udhërrëfyes i dialogut është Kushtetuta e Republikës së Kosovës
  Sot pata një bashkëbisedim të shkëlqyer me përfaqësues të shoqërisë civile, në tryezën e diskutimit “Kryeministri i Kosovës përballë platformës së shoqërisë civile për dialog”, të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës. Pata rastin që të flas për kronologjinë e procesit të dialogut, si dhe për transparencën në këtë dialog, por edhe rrugën që Qeveria e Kosovës do ta ndjekë deri në arritjen e marrëveshjes finale për njohje reciproke ndërmjet dy vendeve.
  Udhërrëfyes që nga dita e parë kur e kam marrë detyrën për procesin e dialogut është Kushtetuta e Kosovës. I kemi rikonfirmuar parimet tona për dialogun duke besuar se këto parime i nxjerrin jashtë loje komplet konspiracionet e shumta për takimet gjoja jopublike që kanë ndodhur mes delegacionit kosovar dhe atij serb. Integriteti territorial i Kosovës është i panegociueshëm dhe kjo nuk është shtruar asnjëherë para meje në tre muajt e fundit në çdo tavolinë të dialogut që unë kam marrë pjesë.
  E dyta, organizimi kushtetues i Kosovës nuk mund të preket, që nënkupton se ruhet karakteri unitar i shtetit, se nuk ka asociacion me kompetenca ekzekutive në Kosovë dhe për të dyja këto parime të procesit të dialogut, kemi mbështetje të plotë nga partnerët tanë ndërkombëtarë , dhe
  Parimi i tretë, që marrëveshja duhet të jetë plotësisht në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës. Ky proces duhet të rezultojë vetëm me njohje reciproke dhe assesi të mos mbetet një proces që e konsumon vetëm veten dhe që nuk prodhon rezultate në fund.

  Maturantët e shkollës së mjekësisë “Dr. Ali Sokoli”, në ekskuzion në hotelin me pesë yje
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.