×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti pret në takim lamtumirës ambasadorin hungarez

  FrontOnline
  29 Qershor 2020

  Kryeministri Avdullah Hoti, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, László Márkusz.

  Hoti e falënderoi ambasadorin Márkusz për punën e tij të përkushtuar në Kosovë, si dhe për përkrahjen e përhershme që Hungaria i ka dhënë vendit tonë.

  Gjatë këtij takimi, Hoti e njoftoi ambasadorin hungarez për prioritet e Qeverisë së Kosovës dhe për hapat që po ndërmerren për menaxhimin e pandemisë Covid 19 dhe për rimëkëmbjen e ekonomisë së vendit.

  Po ashtu, kreu i Qeverisë potencoi se Kosova dhe Hungaria i kanë të gjithë mundësitë që ta intensifikojnë bashkëpunimin në mes të dyja vendeve, sidomos në sektorin ekonomik, në infrastrukturë, në arsim etj.

  Duke i uruar ambasadorit László Márkusz suksese në detyrat e tij të ardhshme, Hoti tha se institucionet dhe qytetarët e Kosovës, dhe ai personalisht, e vlerësojnë lart punën e ambasadorit Márkusz gjatë mandatit të tij në Kosovë.

  Ndërsa, ambasadori Márkusz, pasi e falënderoi kryeministrin Hoti për këtë takim lamtumirës dhe për bashkëpunimin e mirë me Qeverinë e Kosovës, shprehu bindjen se marrëdhëniet në mes Hungarisë dhe Kosovës do të thellohen edhe më tej.

  “Për Hungarinë, Kosova dhe i gjithë Ballkani Perëndimor jo vetëm gjeografikisht, por edhe historikisht e kulturalisht janë pjesë e Evropës, ndaj ne vlerësojmë se e ardhmja juaj e përbashkët është në Bashkimin Evropian”, tha ambasadori Márkusz.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Lajme29 Shkurt 2024
  Komuna e Skënderajt njofton se këtë vit është përjashtuar nga Këshilli Organizativ për shënimin e Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me...
  Lajme29 Shkurt 2024
  “Mbrojtje gjithëpërfshirëse” është koncepti i ri në të cilin është duke punuar Ministria e Mbrojtjes e Kosovës. Është ende në fazën e...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Shefja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, mbrëmë ka qenë e ftuar në emisionin “ZEN”. Kur u pyet për mbajtjen e...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Një veturë me targa serbe është djegur gjatë orëve të para të së enjtes. Rasti ka ndodhur në Leposaviq. Rastin për medie...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Më 8 shkurt është prishur koalicioni qeverisës mes LDK-së dhe PDK-së në Prishtinë. Shfuqizimi i vendimit për Badovcin, ishte arsyeja e prishjes...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi ka komentuar mbi ndërhyrjen e Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti në Maqedoninë e...
  Vip29 Shkurt 2024
  Çifti i njohur i estradës shqiptare, Kiara Tito dhe Luiz Ejlli janë në pritje të fëmijës së tyre, për të cilin kanë...
  Sport29 Shkurt 2024
  Franck Ribery mund të bëhet trajner në akademinë e Bayern Munich në të ardhmen e afërt, njoftoi gazetari i Kicker, Georg Holzner....
  Lajme29 Shkurt 2024
  Banka Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat financiare për institucionet tjera financiare dhe remitancat për muajin janar të këtij viti. Sipas BQK-së,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.