Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti në Kuvend: Mos ngrisni konspiracione, s’ka asgjë prapa perdeve në dialog

  FrontOnline
  24 Korrik 2020

  Kryeministri Avdullah Hoti i është kundërpërgjigjur deputetëve që po akuzojnë për mostransparencë në procesin e dialogut.

  Por, ai mohoi këto akuza duke thënë se ka bërë të gjitha gjërat e nevojshme për të qenë sa më transparent për takimet e tij me presidenti.

  “Nuk di qysh me ju thënë se kjo është e vërteta e plotë. Mund të ngrisni hipoteza, por s’mund t’i testoj. Unë i tregoj pozicionet shtetërore të Kosovës për dy tema specifike që i kemi diskutua. Nëse keni ndonjë problem me këto dy pozicione m’i thoni. Është kaq e thjeshtë”.

  “Cili është pozicioni i Serbisë nuk flas në këtë foltore. Është e qartë që ne kemi pozicione ekstreme sepse në këtë dialog kemi hyrë për njohje reciproke. Kemi hyrë me kërkese të miqve tonë dhe që ka për qëllim njohjen dhe normalizimin e marrëdhënieve. S’ka asgjë përtej kësaj dhe ka qenë plotësisht transparent. Mos keni merak. Mos ngrini hipoteza. Mos ngritni asnjë konspiracion qysh po i ngritni, dialogun e udhëheq kryeministri”.

  Hoti tha se marrja e njohjes reciproke nuk është parullë dhe se dialogun po e bën në kornizat që i lejon Kushtetuta.

  “Po kërkoni transparencë të plotë. Si bëhet ndryshe transparenca? Edhe në seancë të mbyllur do t’ju them njëjtë. Ajo që kam thënë është e vërteta e plotë dhe s’ka asgjë përtej saj. Takohem me presidentin, ju raportoj juve, shkoj te Akademia dhe shoqëria civile. Mund të vijë edhe në grupet parlamentare. Tjetër gjë nuk di si me ju qas”.

  Ndërkaq, për emërimin e Skënder Hysenit koordinator shtetëror për dialogun, Hoti tha se është plotësisht kompetencë e tij për një veprim të tillë.

  “Unë jam përgjegjës për këtë dialog. Unë e koordinoj punën. Unë e kam emëruar Skënder Hysenin pa asnjë interferim. Ai më përgjigjet mua dhe unë e kam këtë kompetencë. Hyseni e ka përvojën më të madhe dhe asnjë herë s’ka pasë lëkundje për interesat shtetërore”.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Një pjesë e Tregut të Gjelbër në Prishtinë është kapluar nga zjarri në mbrëmjen e sotme. Zëdhënësja e Policisë, Flora Ahmeti ka...
  Lajme08 Qershor 2023
  Tri lokale afariste janë djegur sot, në orët e vona, në rrugën “Ilas Agushi”, afër tregut të Gjelbër në Prishtinë. Në vend...
  Lajme08 Qershor 2023
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës, sidomos më vonë, pritet të...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka marrë pjesë në lansimin e publikimit “Shijet e Dukagjinit”, teksa bëri pyetje rreth ushqimit tradicional, flisë....
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, ka zhvilluar vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ka qenë mysafir special...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, ka kërkuar që marrëdhëniet personale të liderëve Albin Kurti dhe Edi Rama, të mos identifikohen me marrëdhëniet mes...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me Sekretarin për Punë të Jashtme të Britanisë së Madhe, James Cleverly....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.