×
 • Lajme
 • Lajme

  Hoti flet për mundësinë që PDK’ja të futet në koalicionin qeverisës

  FrontOnline
  17 Korrik 2020

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në emisionin Pressing të T7, ka folur lidhur me cështjen e mundësisë që Partia Demokratike e Kosovës të futet në koalicionin aktual qeverisës.

  Hoti ka thënë se nuk ka ndryshim në skenën politike sepse qeveria është në kapacitete të plota.

  “Nuk ka asnjë ndryshim në skenën politike. Qeveria është në kapacitete të plota kushtetuese. Presidenti gjithashtu”, është shprehur Hoti.

  Tutje, Hoti refuzoi të komentojë diçka të tillë për të cilën tha se është situatë hipotetike, megjithatë nuk përjashtoi mundësinë që PDK’ja të futet në qeveri.

  “Duhet të jemi realist që pas këtyre zhvillimeve mund të krijohet situatë e re politike, kur le të supozojmë se duhet të zgjedhim president të ri në kuvend. Por ne nuk mund të diskutojmë për situata hipotetike”, ka thënë Hoti.

  Ai gjithashtu kujtoi se cilat janë zgjidhjet nëse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, jep dorëheqje për shkak të akuzave që janë drejtuar ndaj ti nga Prokuroria Speciale.

  “Nëse krijohet një situatë e re të cilën nuk do ta doja, ku presidenti jep dorëheqje. Janë dy alternative, ose forcat politike të bëhen bashkë të zgjedhin presidentin e ri ose vendi të shkojë në zgjedhje”, shtoi Hoti.

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Lajme15 Prill 2024
  Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë. Pasi dje e kritikoi...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.